Małgorzata Benc wiceprezydentem Zawiercia

Miasto Zawiercie ma wiceprezydenta. W piątek, 17 lipca, została nim Małgorzata Benc. Do czerwca pełniła ona funkcję przewodniczącej rady powiatu zawierciańskiego. 


W piątek, 17 lipca, na stanowisko wiceprezydenta miasta Zawiercie została powołana Małgorzata Benc. Uroczystość odbyła się w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Podkreślała, że będzie starała się spełnić oczekiwania mieszkańców. Zależy jej, aby o mieście Zawiercie mieszkańcy mówili „nasze Zawiercie”.

– Oczywiście potrzebuję nieco czasu, aby w pełni zorientować się w nowych zadaniach oraz – co ważne – należycie je realizować. Tak jak tego oczekują mieszkańcy. Nie jest przecież żadną tajemnica, że dotychczas nigdy nie byłam pracownikiem urzędu, zaś jego obowiązki nieco różnią się od zakresu działań radnego miejskiego, czy powiatowego. Choć jednocześnie mają wiele obszarów wspólnych. Obiecuję, że postaram się spełnić oczekiwania mieszkańców naszego Zawiercia. Zawsze chciałam, żeby Zawiercie było „naszym miastem”, a mieszkańcy nie mówili „to miasto”, ale „nasze Zawiercie”. Te słowa mają ogromne znaczenie. Nikt rozsądny przecież nie mówi „ta matka”, zamiast „moja matka”. Jednocześnie my w Zawierciu się urodziliśmy, przeżyliśmy swoją młodość, przeżywamy swoje życie, mamy bliskich, mamy wspomnienia oraz powinniśmy mieć przyszłość… Dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby zintegrować społeczeństwo naszego miasta, naszego Zawiercia. Razem możemy osiągać więcej. Oczywiście nie należy liczyć na cud. To bowiem domena boskiej, a nie ludzkiej działalności. Nam zostały jeszcze 3 lata samorządowej kadencji. I te 3 lata należy wykorzystać na działanie, które przyniosą zarówno mieszkańcom naszego Zawiercia, jak też samemu miastu wiele pozytywnych zmian – mówi Małgorzata Benc. – Ja cały czas jestem przekonana do dobrej zmiany i wierzę w nią. Nie w sensie hasła politycznego, ale słownikowego znaczenia słów. Dobra zmiana dla Zawiercia to ciągły rozwój miasta, w oparciu o optymalnie ustalone priorytety. Liczę, że wspólnie z panem Prezydentem wybierzemy te, które będą priorytetami także dla Zawiercian. W mojej ocenie takim priorytetami są mieszkania, żłobek, przedszkola oraz miejsca pracy. Do końca kadencji ma powstać obwodnica, więc nawet jeżeli mieszkańcy, będą dojeżdżać do pracy, to liczę, że będą chcieli wrócić do swojego miasta Zawiercia. Tu będą żyć i wypoczywać. Przychodzę tutaj, aby wspierać pana Prezydenta. Nie zapominam, ze to nie ja wygrałam wybory – a nawet w nich nie kandydowałam – i nie ja realizuję swój program. Jeżeli chodzi o nasze Zawiercie, to w wielu punktach mamy wiele wspólnych pomysłów oraz propozycji rozwiązań. Dlatego zakładam, że wiele z nich zrealizujemy – dodaje.

Małgorzata Benc od listopada 2018 roku do czerwca tego roku pełniła funkcję przewodniczącej rady powiatu zawierciańskiego. Jak sama podkreśla, starała się łączyć interesy wszystkich gmin z powiatu zawierciańskiego. Najbliższe jej sercu pozostaje jednak miasto Zawiercie.  W minionych wyborach samorządowych startowała z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Uzyskała najlepszy wynik wśród wszystkich radnych powiatowych. Od 2002 roku przez trzy kadencje sprawowała funkcję radnej miejskiej. Od 1998 roku była także kierownikiem Biura Terenowego Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność w Zawierciu.

– Zadania realizowane przez poszczególne poziomy samorządu – gminy i powiaty – są bardzo szerokie, jednak często wzajemnie się uzupełniają. Nie są to jednak całkowicie oderwane od siebie struktury, lecz system, które łączy jedno – tworzenie wspólnoty lokalnej. Oczywiście w przypadku powiatu zawierciańskiego dodatkowym elementem jest jego znaczny obszar, potęgujący wyzwania w zakresie tzw. zadań sieciowych (jak szkolnictwo czy komunikacja). Jednocześnie trzeba pamiętać o podziale władz samorządowych na część uchwałodawczą i wykonawczą. Sprawia on, ze zadaniem przewodniczącej rady jest sprawne organizowanie bieżącej pracy rady powiatu, zajmującej się sprawami ważnymi nie tylko dla mieszkańców naszego miast, ale całego powiatu. Pełniąc funkcje przewodniczącej zawsze starałem się łączyć, a nie dzielić. Słuchać merytorycznych argumentów oraz tak organizować prace rady, aby wszystko funkcjonowało jak najlepiej. Od dzisiaj czekają mnie nowe zadania, ale  głęboko wierzę w to, że nowa pani przewodnicząca poradzi sobie jeszcze lepiej. Nie ma ludzi niezastąpionych – mówi Małgorzata Benc. – Czy było żal odchodzić z rady powiatu? Na pewno było z jednego podstawowego powodu, w radzie powiatu działałam z woli mieszkańców naszego miasta, którzy dali mi bardzo silny mandat społeczny. Przed dwoma laty uzyskałam najlepszy wynik wyborczy, zobowiązując mnie do tak samo najlepszej pracy na rzecz ludzi oraz lokalnej społeczności. Teraz ten mandat społecznego zaufania realizować będą jako wiceprezydent Zawiercia i mogę zapewnić, że w pracy dla naszego miasta będę starała się ze wszystkich sił pracować najlepiej jak potrafię – dodaje Małgorzata Benc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button