
Gminie Kroczyce ciągle przybywa mieszkańców. To ewenement w skali powiatu
Coraz więcej osób docenia walory Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Szczególnie oblegana jest gmina Kroczyce, której ciągle przybywa mieszkańców. Na pobyt stały zameldowanych w niej jest ponad 6200 osób. Warto dodać, że to ewenement w skali powiatu zawierciańskiego.
Jura Krakowsko-Częstochowska to jeden z najpiękniejszych regionów w naszym kraju. I chyba do tego nie trzeba nikogo przekonywać. Jej walory estetyczne, świeże powietrze i całkiem dobre połączenie z metropolią jest doceniane przez coraz większą liczbę osób. Najchętniej wybierana jest gmina Kroczyce. Co roku przybywa jej ponad 100 nowych mieszkańców. W 2014 roku na pobyt stały w gminie zameldowanych było 5618 osób. W 2019 roku liczba ta wzrosła już do 6249 mieszkańców. Warto dodać, że sporo osób posiada zameldowanie na pobyt czasowy. W 2019 roku gminę Kroczyce zamieszkiwało łącznie 6386 osób.

Kroczyce to jedyna gmina w powiecie zawierciańskim, której bardzo regularnie rośnie liczba mieszkańców. Warto dodać, że w większości to osoby, które zdecydowały się przenieść na jej teren z sąsiednich gmin lub innych regionów. Co zdaniem włodarzy gminy jest kluczem do tak dużej popularności?
– Przede wszystkim nowych mieszkańców przyciągają bardzo atrakcyjne tereny. Jura Krakowsko-Częstochowska w rejonie gminy Kroczyce to piękne tereny. Coraz więcej osób szuka spokojnych, zielonych miejsc do życia. Cenią sobie świeże powietrze oraz ciszę. Ponadto, staramy się jak najbardziej poprawić warunki mieszkania w naszej gminie. Przeznaczamy na to sporo środków. Aż 52 proc. posesji na naszym terenie będzie niedługo podłączonych do kanalizacji. Mamy także dwie oczyszczalnie ścieków. Tym nie może się pochwalić chyba żadna z gmin w powiecie zawierciańskim – mówi Stefan Pantak, wójt gminy Kroczyce. – Ponadto, wkrótce będziemy mieć obwodnice. Dzięki temu poprawi się jakość podróży pomiędzy gminą Kroczyce, a metropolią. Będziemy mogli bardzo szybko dojechać do Katowic. Nie będzie trzeba stać w korkach. Myślę, że to jeszcze bardziej zwiększy popularność Jury – dodaje.
Co ciekawe, szansę na podobny los ma gmina Włodowice. Liczba mieszkańców w niej w ostatnich latach malała. W 2019 roku zanotowano jednak wzrost z 5217 do 5235 osób. Trudno jednoznacznie określić czy to jednorazowy zryw, czy trend na najbliższe lata. Warto pamiętać, że gmina Włodowice jest równie atrakcyjna turystycznie i również leży w centrum Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ma zatem szanse na zyskanie popularności wśród osób szukających dla siebie „nowego miejsca na ziemi”.
Regularny wzrost liczby ludności w gminie Kroczyce to ewenement w skali powiatu zawierciańskiego. Pozostałe gminy zamieszkuje coraz mniej osób. W przypadku Zawiercia w ciągu ostatnich pięciu lat ubyło ponad 1500 mieszkańców. Liczba ludności spadła tak bardzo, że w wyborach samorządowych w 2018 roku zmniejszona została liczba radnych miejskich. Aby w radzie miejskiej zasiadały nadal 23 osoby, liczba mieszkańców musi przekraczać 50 tysięcy. W 2018 roku liczba mieszkańców wynosiła natomiast 48 654 osoby.
Fot. UG Kroczyce