
Kliknij i zainstaluj na swój smartfon aplikacje ratującą życie!
Genialne rozwiązania leżą zwykle na wyciągnięcie ręki. Zajęci wpatrywaniem się w ekran smartfona, stajemy się roztargnieni i nieuważni. Przy przejściach dla pieszych może to się skończyć tragicznie. Z pomocą przyjdzie aplikacja Zatrzymaj się i żyj (Stop-fon).
Do wypadków dochodzi z różnych przyczyn. Czasem winę ponosi kierowca, innym razem powodem zajścia staje się nieuważny pieszy. Wpatrzony w ekran swojego smartfona pieszy traci koncentrację. W dzisiejszym świecie musimy błyskawicznie przyswajać każdą nową informację. Bywa, że stajemy się zniewoleni przez nasze smartfony. Niestety, nawet pokonując ulicę na teoretycznie bezpiecznych przejściach dla pieszych, może dojść do wypadków. Nic nie zastąpi szczególnej ostrożności.
Przypomnienie o zagrożeniu jest istotne, jeśli nie jesteśmy w stanie zachować odpowiedniej uwagi. Uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu Zdroju opracowali aplikację na smartfony, która nazywa się “Zatrzymaj się i żyj” (Stop-fon). Nie przynosi ona błyskotliwych rozwiązań technologicznych, lecz jest genialna w swojej prostocie. Powstała na podstawie obserwacji zachowań pieszych i uczula przed najczęstszymi fatalnymi praktykami. Jak to robi?
Aplikacja uaktywnia się w pobliżu przejścia dla pieszych wyposażonego w czujnik. Każda osoba, która zainstalowała aplikację “Zatrzymaj się i żyj” otrzymuje powiadomienie na smartfonie. Wyświetlacz zostanie przechwycony, telefon zawibruje oraz wyda dźwięk, a na ekranie wyświetli się napis: “Rozejrzyj się i żyj”.
Aplikacja jest bez wątpienia odkrywcza. Jej działanie jest proste i może być skuteczne. Twórcy aplikacji zostali wyróżnieni i otrzymali z powodu jej powstania wiele nagród. Do najbardziej znanych należą: Grand Prix w kategorii Młody Wynalazca na Międzynarodowych Targach Wynalazków I Innowacji INTARG w Katowicach w 2019 r. oraz Złoty Medal Wynalazczości na Międzynarodowym Salonie Wynalazków i Innowacyjnych Technologii ARCHIMEDES w Moskwie w 2020 r.
Każde działanie zmierzające do poprawy bezpieczeństwa jest cenne i zasługuje na szacunek. Nie inaczej jest w tym przypadku. Mankamentem jest słaba dostępność opracowanego systemu ostrzegania. W trakcie powstawania tekstu czujniki znajdowały się jedynie na 5 przejściach dla pieszych w Żorach.