
Uwaga na zamarznięte zbiorniki wodne!
Zimowa aura oraz ujemne temperatury sprzyjają różnorakim aktywnościom na świeżym powietrzu. Należy pamiętać, aby zabawy w mroźny czas odbywały się w prawidłowy i przemyślany sposób. Jedną z niebezpiecznych rozrywek jest poruszanie się po zamarzniętym lodzie. Policjanci apelują, aby zrezygnować z tego typu zabaw, jest to bowiem skrajnie niebezpieczne i nieodpowiedzialne zachowanie!
Na niebezpieczeństwo w szczególności narażeni są wędkarze, łowiący ryby spod lodu. Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze niosą za sobą ryzyko. Lekkomyślność dorosłych oraz pozostawianie bez opieki dzieci niestety zbiera śmiertelne żniwo. Pomimo ostrzeżeń, co roku pod lodem ginie kilka osób.
Okres zimowy stanowi czas rekreacji na świeżym powietrzu także dla dzieci i młodzieży. Nieprzemyślane oraz lekkomyślne korzystanie z uroków śnieżnej aury może zakończyć się tragicznie. Aby zapobiec niebezpieczeństwu, należy kontrolować, gdzie oraz w jaki sposób bawią się nasze dzieci. Warto uczulić je na ryzyko, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Od najmłodszych lat powinno się uczyć dzieci przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu. Zabawa na zamarzniętym lodzie nie jest bezpiecznym pomysłem na spędzanie wolnego czasu.
Należy pamiętać, że każde wejście na zamarznięty zbiornik wodny wiąże się z ryzykiem. Lód ulega ciągłym zmianom i nigdy nie ma tej samej grubości na całej swojej powierzchni. Poruszanie się po nim bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie.
Przypomnijmy najważniejsze zasady, jak pomóc osobie, pod którą załamie się lód. Przede wszystkim sami starajmy zachować się spokój. Najgorsza w takiej sytuacji jest panika. Po drugie, należy bezzwłocznie wezwać pomoc. Gdy zdecydujemy się na próbę wyciągnięcia tonącej osoby z wody, trzeba położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Pamiętajmy, aby poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie. Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, aby samemu nie znaleźć się w położeniu osoby poszkodowanej. Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku ani nie podchodźmy do niej w postawie wyprostowanej, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Najlepszym sposobem na dostanie się do tonącego jest czołganie się. Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy dostać się do poszkodowanego na odległość rzutu i podać mu drugi koniec. Gdy sami nie mamy możliwości udzielić tonącemu pomocy, należy natychmiast powiadomić o wypadku najbliższą jednostkę Policji lub Straży Pożarnej. Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją płaszczem czy kurtką i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno jej polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować szok termiczny. Po zapewnieniu osobie poszkodowanej bezpiecznych warunków należy zasięgnąć opinii lekarza.