
Zawiercie walczy z pomorem pszczół
Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach wycenił wymianę węzy (matryca plastra pszczelego wtopiona w ramkę przyp. red.) pszczelarskich na 8 400 zł w ramach programu „Ochrona pszczoły miodnej na terenie Gminy Zawiercie”, który ma na celu zapobieganie pomorowi pszczół.
W dniu 15 lipca do Urzędu Miejskiego w Zawierciu wpłynęła oferta realizacji zadania publicznego „Ochrona pszczoły miodnej na terenie Gminy Zawiercie”, stworzona przez Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach.
„Ochrona pszczoły miodnej na terenie Gminy Zawiercie” ma na celu poprawę zdrowotności pasiek i zapobiec śmiertelności pszczół. Największym problem, jaki aktualnie zagraża zawierciańskim pszczołom, są stare, zużyte ramki. Ponieważ z racji ich czasu użytkowania, zaczęły w nich się namnażać chorobogenne składniki. Do najgroźniejszych z nich należą spory zgnilca złośliwego, który morduje pszczoły w stanie larwalnym. Larwa zakażona zgnilcem złośliwym ciemnieje, matowieje, a następnie zamienia się w kleistą breję.
Choroba ta jest również bardzo odporna na działanie środków dezynfekujących. Nie działa na nią alkohol, ani wysokie temperatury. Jej przetrwalniki (spory) w środowisku potrafią przetrwać około 50 lat. Natomiast na plastrach miodu – do 20 lat.
Zgnilec bardzo łatwo się roznosi na ciałach pszczół, ubraniach i sprzęcie pszczelarzy. Problem jest na tyle poważny, że obszar w odległości kilku gmin od ogniska choroby trzeba objąć całkowitą kwarantanną, a zakażony ul zlikwidować.
Aby chronić profilaktycznie pszczoły przed zgnilcem, weterynarze zalecają wymianę ⅓ wszystkich ramek w każdym sezonie. Dlatego projekt „Ochrona pszczoły miodnej na terenie Gminy Zawiercie” zakłada wymianę 30% węzy pszczelich w pasiekach biorących udział w programie. ŚZP w Katowicach wyceniło to zadanie na 8 400 zł.
Krzysztof Ostapowicz