Sport dla osób niepełnosprawnych w Zawierciu – czy istnieje?

Sport i niepełnosprawność nie jest tematem tabu. Współcześnie mówi się o nim dużo, ale co z działaniami? Jak mają się sprawy w powiecie zawierciańskim? Podobno sport to zdrowie, czy dla wszystkich? 

informuje, że w naszym klubie nie trenują osoby niepełnosprawne, co nie oznacza, że jest to jakaś przeszkodą. Owszem są pewne ograniczenia, ale wszyscy są mile widziani – na temat udziału w zajęciach osób niepełnosprawnych odpowiada Krystian Kwiecień z klubu sportów walki AniMMAls w Zawierciu. 

Otwartość i pozytywne nastawienie to podstawa, dobrze jest słyszeć, że wiele przeszkód można pokonać, a inne czasem dostosować, ab umożliwić uprawianie sportu każdemu. Mimo że współczesny świat dąży do równouprawniania, to jak dobrze wiemy, nie w każdej dziedzinie jest to możliwe. Kiedy na pierwszy plan wchodzą ograniczenia fizyczne, to opinia publiczna lub sympatia jest kwestią drugorzędną, tak naprawdę liczą się wtedy możliwości naszego ciała. 

Aczkolwiek na przykładzie ostatnich imprez sportowych widzimy, że nawet z niepełnosprawnością w świecie sportu można osiągnąć nie lada sukces. Wystarczy znaleźć swoją przestrzeń. 

W niedzielę, 5 września, zakończyły się Letnie Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020, polscy sportowcy zdobyli na nich 25 medali! Z wielu powodów to imponująca liczba, mniejsza jednak od liczby miejsc na podium uzyskanych podczas Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro 2016. Polacy stanęli wtedy na podium 39 razy – dokonuje podsumowania TVP Sport w artykule pt. “Igrzyska paraolimpijskie w Tokio 2020 – klasyfikacja medalowa”. 

Każdy z paraolimpijczyków jest wyjątkowy, a jego historia wzrusza i buduje, wymieńmy na przykład Róże Kozakowską, światową rekordzistkę i złotą medalistkę olimpijską w rzucie maczugą!  

Women’s Club Throw – F32 | Athletics | Tokyo 2020 Paralympic Games, Róża Kozakowska od 1:17, YouTube

OJCZYM TOPIŁ, DUSIŁ I RANIŁ SIEKIERĄ… DZIŚ JEST MISTRZYNIĄ OLIMPIJSKĄ. NIEZWYKŁA HISTORIA RÓŻY, YouTube

Lubisz liczby? Mamy dla Ciebie pewien smaczek, który być może znaczy niewiele, ale… któż poza numerologami zna prawdę. Polscy paraolimpijczycy zdobyli w Tokio o 14 medali mniej, niż w Rio de Janeiro, czyli dokładnie tyle, ile zdobyła reprezentująca Polskę kadra podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020. 

Czy na tym kończą się wyróżnienia dla niepełnosprawnych sportowców z Polski? Istnieją szanse na więcej! W terminie 12-19 września, w Krakowie odbywają się Mistrzostwa Europy Amp Futbol 2021, warto podkreślić, że Polacy są wymieniani, jako jedni z faworytów! 

Ćwierćfinałowy mecz rozegrają z Francją, w piątek, 17 września, o godzinie 17.00. 

fot. Michał Pol prezentuje pierwszą polską bramkę na mistrzostwach Amp Futbolu w Krakowie, Twitter

Nasuwa się pytanie, czy istnieje szansa, aby niepełnosprawni sportowcy z Zawiercia zdobywali tytuły? Czy są ku temu warunki? Czy w powiecie stworzono warunki do uprawiania sportu przez ON?  

Uprawianie sportu poza oczywistymi korzyściami dla ciała, może być też uznany jako jedną z form rehabilitacji społecznej osoby niepełnosprawnej. Kontakt z innymi zawodnikami, współpraca i sportowa rywalizacja potrafią zdziałać cuda. Dlatego też zapytaliśmy Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, czy dysponuje wiedzą w tym zakresie.  

Istotnym elementem wspierającym rehabilitacje społeczną jest uczestnictwo osób niepełnosprawnych w wydarzeniach sportowych, kulturalnych bądź nakierowanych na integrację. Nie jest zadaniem PFRON zakładanie klubów sportowych bądź powoływanie innych form krzewienia kultury fizycznej (…).  

W roku bieżącym oraz w latach ubiegłych z terenu powiatu zawierciańskiego nie rozpatrywaliśmy wystąpień o dofinansowanie imprez o charakterze sportowo-integracyjnym – informuje o roli Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Jan Wroński, Dyrektor Oddziału Śląskiego PFRON. 

Innymi słowy, PFRON odsyła nas z pytania bezpośrednio do klubów sportowych działających na terenie powiatu zawierciańskiego. Zwróciliśmy się zatem do nich, z pytaniami o obecność osób niepełnosprawnych w roli zawodników, w zespole trenerskim lub jako kibiców. Staraliśmy się także dowiedzieć, czy rozważane jest uruchomienie sekcji dla ON w przyszłości. Niemniej zwróciliśmy się również do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zawierciu.

Nie mam żadnych informacji o sporcie osób niepełnosprawnych w powiecie zawierciańskim – odpowiedziała jednak Sylwia Lenarcik, Główny Specjalista ds. Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Zawierciu.

Klub sportowy Aluron CMC Warta Zawiercie odpowiedział, że ani w klubie, ani w sztabie szkoleniowym nie pracują osoby z niepełnosprawnościami. Klub nie posiada sekcji sportowej dla osób niepełnosprawnych, choć nie wyklucza jej założenie w przyszłości. 

Na trybunach hali sportowej przy ulicy Blanowskiej w Zawierciu regularnie pojawiają się osoby z niepełnosprawnością, które wspierają drużynę dopingiem. W 2018 roku nasz klub zorganizował akcję charytatywną „Zagraj z Jurajskimi Rycerzami”, podczas którego zbierano środki na zakup wózka sportowego dla naszego kibica Michała Mętlaka.  

Ponadto, w służbie ochronnej znajdują się osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności – odpowiada o zaangażowaniu osób niepełnosprawnych w życie klubu Paulina Musialska, Redaktor Mediów Klubowych Aluron CMC Warta Zawiercie. 

Wydawałoby się w spokojniejszym sporcie, tenisie, będzie większa obecność osób niepełnosprawnych. Akademia tenisa, pn. UKS Jura Tenis Zawiercie, wyprowadza nas ze złudzeń. Nie uczęszczają do niej osoby niepełnosprawne, nie są zatrudnionymi pracownikami, nie ma też wiedzy o znajdowaniu się osób niepełnosprawnych w środowisku pozasportowym związanym z klubem. Aczkolwiek… 

Na razie nie myślimy o organizacji sekcji [dla ON – red.] chociaż jeśli byliby chętni możemy się o to pokusić 😊 – odpowiada o stworzeniu dedykowanej osobom niepełnosprawnym sekcji A. Ciszowska z UKS Jura Tenis Zawiercie. 

Joga… nie jest do końca sportem, lecz z całą pewnością jej pozytywne i wzmacniające zachowanie dla ciała i ducha zostało potwierdzone. Czy jest wymagająca, czy praktykować ją może każdy? Zapytaliśmy Karolinę Zdradę prowadzącą fanpage „Joga z pasją” FB oraz zajęcia w Balans Studio Holistyczne w Zawierciu, czy osoby niepełnosprawne mogą praktykować jogę. Czy jest dla każdego?

Tak, Na zajęcia uczęszczają osoby z różnymi dolegliwościami. Niepełnosprawność nie jest przeciwwskazaniem do jogi, jednak ważne jest żeby nauczyciel w odpowiedni sposób przygotował praktykę dla takiej osoby – mówi Karolina Zdrada z Balans Studio Holistyczne.

Przejdźmy do świata piłki, tym bardziej jest to zasadne, że aktualnie trwają Mistrzostwa Europy w Amp Futblu 2021. W imieniu LKS Źródła Kromołów odpowiedzi udzielił Mariusz Golenia, z jego słów wynika, że… W klubie nie znajdziemy osób niepełnosprawnych w roli zawodników, pracowników klubu, bądź też służb pomocniczych. Inaczej wygląda sprawa wśród kibiców. 

Mamy kibiców niepełnosprawnych i mają Oni możliwość dogodnego dojazdu na boiska, swobodnego oglądania meczy (np. na specjalnych wózkach) – odpowiada Mariusz Golenia. 

Staraliśmy się dociec, jak wygląda sytuacja ze sportem osób niepełnosprawnych w powiecie zawierciańskim. W jaki sposób mogą oni spędzać czas poza kibicowaniem. Czy są szanse na przyszłych paraolimpijczyków z Zawiercia, a może powstaje lokalna sekcja Amp futbolowa? Chcieliśmy też pochwalić paraolimpijczyków i Amp futoblistów za osiągane sukcesy, gdyż wprawdzie szczęście nie oczekuje poklasków, lecz zasługuje na uznanie.

W powiecie zawierciańskim jest, jak jest. Mimo że brakuje jeszcze sekcji sportowych dla osób niepełnosprawnych, to kluby zdają się być otwarte na tę kwestię. Czyżby zatem była kwestią czasu?

Krzysztof A. Kluza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button