
Rozstrzygnięto nabór do programu Kolej+
Kancelaria Premiera RP poinformowała dziś (20 kwietnia 2022 roku) o rozstrzygnięciu naboru do programu Kolej+.
Program “Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej+ do 2028 roku”, prowadzony pod egidą Ministerstwa Infrastruktury, zakłada uzupełnienie sieci kolejowej o nowe połączenia. Pod uwagę brano miejscowości o populacji przekraczającej 10 tys. mieszkańców, które są wykluczone komunikacyjnie – nie posiadają dostępu do połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi. Drugi typ beneficjentów to miejscowości, które co prawda posiadają dostęp do kolei, ale istniejące na ich terenach połączenia wymagają modernizacji.
Wybrano 47 projektów, a więc więcej niż zakładano pierwotnie, a to za sprawą zwiększenia budżetu. W sumie powstanie ponad 1200 km linii kolejowych. W ramach tej inicjatywy realizowane będą również inwestycje punktowe, takie jak budowa czy przebudowa przystanków, lub wiat przystankowych.
Dokumenty przygotowane przez samorządy województw, zawierające m.in. wstępne studia planistyczno – prognostyczne, zostały ocenione przez Spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe.
– Na liniach kolejowych objętych Programem, wprowadzone zostaną minimum 4 pary połączeń pasażerskich na dobę
– czytamy na stronie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Aż siedem inwestycji dotyczy infrastruktury kolejowej w województwie śląskim, cztery w województwie małopolskim. Jedna z nich przewiduje budowę nowego połączenia kolejowego na odcinku Kraków – Olkusz.
W wyborze kierowano się między innymi aspektem demograficzno-społecznym, środowiskowym, ekonomicznym i techniczno-eksploatacyjnym. Pod uwagę brano również wyniki analiz studialnych.
– Chcemy zapomnieć o tym, jak dworce i przystanki kolejowe porastała trawa, niszczał sprzęt i budynki – to był niedobry czas. Ten czas się skończył. Ostatnich kilka lat to dowód, że można przywracać połączenia kolejowe
– mówił Premier Mateusz Morawiecki w Janowie Podlaskim (źródło: Twitter Kancelarii Premiera RP, @PremierRP).
Lista wszystkich projektów objętych wsparciem dostępna jest tutaj.