
Nowe życie dla starych budynków dzięki SIM Zagłębie!
Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe realizują budownictwo społeczne. Zagłębiowski SIM na czele z prezesem – Piotrem Czarnojańczykiem, jest czwartym tego typu podmiotem w województwie śląskim i dwudziestym w Polsce. Obecnie trwają prace nad pozyskaniem działek do budowy nieruchomości. Intencją spółki jest wykorzystanie budownictwa już istniejącego – poprzez przystosowanie obiektu do nowych wymagań, czy też zmiany jego funkcji.
– Istotą wszystkich SIM jest nie tylko budowa nowych mieszkań, ale także odpowiedzialne podejście do kształtowania przestrzeni miejskiej. Jeżeli możemy uratować stary budynek i oddać go mieszkańcom, to tym większa satysfakcja
– pisze na Twitterze prezes zarządu SIM Zagłębie Piotr Czarnojańczyk.
Spółka SIM Zagłębie powstała 7 grudnia 2021 roku. Skupia dziesięć gmin województwa śląskiego (Będzin, Bobrowniki, Czeladź, Ogrodzieniec, Sosnowiec, Siewierz, Szczekociny, Psary, Wojkowice) i małopolskiego (Chrzanów). Jej kapitał zakładowy to 30 mln zł. W pierwszym etapie zaplanowano budowę około 1000 lokali mieszkalnych. Prace mają rozpocząć się już w kwietniu 2023 roku.
Do tego celu spółka uzyska środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (do 10% kosztów inwestycji), jak i też te pochodzące z partycypacji najemców, a także wsparcie z Funduszu Dopłat i kredyt na preferencyjnych warunkach od Banku Gospodarstwa Krajowego.
Ponadto już wkrótce Krajowy Zasób Nieruchomości włączy aportem nieruchomości do spółki. Jedna z nich mieści się przy ulicy Dobrzańskiego w Sosnowcu i obejmuje około 1,22 ha powierzchni. Powstać ma tu 94 lokali mieszkalnych. Jak czytamy na stronie KZN:
– uzasadnieniem gospodarczym jest wykorzystanie gruntu Skarbu Państwa, odpowiadającego na potrzebę kompleksowego, pożądanego społecznie i funkcjonalnie zagospodarowania terenu, celem stworzenia warunków do zwiększenia dostępności mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Kryteria najmu lokali określać będzie gmina, na terenie której inwestycja mieszkaniowa będzie realizowana.
Rewitalizacji poddane zostaną również dwa zespoły budynków w Szczekocinach – jeden z nich, mieszący się przy ulicy Żeromskiego, pochodzi z 1780 roku, liczy więc ponad 250 lat i pamięta czasy I RP. Wreszcie doczeka się remontu. Spółka planuje zaadaptować to miejsce dla 50 lokali mieszkalnych.

Ale to nie koniec. Transformacja obejmie również pokopalniany budynek przy ulicy 21 Listopada w Czeladzi. Ma powstać tam 75 mieszkań na wynajem.
– Adaptive reuse, czyli ponowne wykorzystanie istniejącej substancji na cele mieszkaniowe. Pracujemy nad tym także w SIM Zagłębie i przerabiamy stary internat wojskowy w Czeladzi na nowe mieszkania. Będzie taniej i równie ładnie, a budynek przestanie straszyć
– dodaje Piotr Czarnojańczyk.

Kto będzie mógł liczyć na pozyskanie mieszkania w ramach SIM-u? To osoby / rodziny:
- posiadające zdolność czynszową, ale nieposiadające zdolności kredytowej,
- których dochody przekraczają próg określony do ubiegania się o otrzymanie lokalu komunalnego,
- nieposiadające tytułu prawnego do nieruchomości w tej samej miejscowości.
Warto dodać, że pierwszeństwo w tym zakresie będą miały osoby starsze lub wychowujące przynajmniej jedno własne lub przysposobione dziecko.
Nabory odbywać się będą za pośrednictwem samorządów gmin.