
Chór Capella Vartiensis oraz Zespół „Ziemia Kroczycka” reprezentowali miasto i powiat w Lądku-Zdroju
Chór Capella Vartiensis i Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kroczycka” reprezentowali Miasto Zawiercie, Gminę Kroczyce i cały powiat podczas Festiwalu „Muzyka u źródeł”, który odbył się w sierpniu w Lądku-Zdroju.
Była to już 7. edycja tego wydarzenia. Głównym założeniem organizatorów jest popularyzowanie różnych form muzycznych i przedstawienie ich wielobarwnego, atrakcyjnego oblicza, stwarzając jednocześnie festiwalowym gościom jak najlepsze warunki do odbioru muzyki.
Artyści z Kroczyc i Zawiercia przez kilka dni brali także udział w warsztatach wokalnych, podczas których ćwiczyli i doskonalili swoje umiejętności. Zespół „Ziemia Kroczycka” wystąpił natomiast podczas Festiwalu w amfiteatrze w Lądku Zdroju. Chór Capella Vartiensis swój koncert wykonała natomiast w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lądku-Zdroju.
Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kroczycka” powstał w latach 60-tych. Początkowa forma zespołu to chór kobiet z Koła Gospodyń Wiejskich w Kroczycach. Z upływem czasu do zespołu dołączyła grupa młodzieży, która swym tańcem, śpiewem i młodzieńczym zapałem ożywiła wcześniejszą formę zespołu. To obecnie jedyny tego typu zespół na terenie gminy, który utrwala pozytywne wzorce wśród młodych ludzi.
Chór Capella Vartiensis działa od 2002 roku pod egidą Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu i prowadzony jest przez Barbarę Czajkowską i Leopolda Stawarza. Występuje z koncertami muzyki chóralnej, a także bierze udział w konkursach i festiwalach w Polsce i poza granicami kraju. W repertuarze chóru znajdują się zarówno utwory świeckie, rozrywkowe i klasyczne, jak i sakralne.


