
Pielgrzymka Krakowska wyruszyła na Jasną Górę. Przejdzie przez powiat zawierciański
Sierpień to miesiąc kojarzący się z dożynkami oraz pielgrzymkami. O ile święta plonów zostały „pokonane” przez pandemię koronawirusa, to pątnicy wyruszą w trasę na Jasną Górę. Jedną z pielgrzymek, która przejdzie przez powiat zawierciański jest Pielgrzymka Krakowska. Pielgrzymów spotkamy na drogach w najbliższy weekend.
Pielgrzymka Krakowska to jedna z największych pielgrzymek na Jasną Górę w naszym kraju. Co roku setki pielgrzymów wędrują ze swoimi intencjami do Częstochowy. Podzielona jest na osiem wspólnot. Prawie każda przechodzi przez Jurę Krakowsko-Częstochowską. W tym roku Pielgrzymka Krakowska obchodzi jubileusz 40-lecia.
Pielgrzymka Krakowska. Jakie zasady bezpieczeństwa zastosowano?
Pielgrzymów nie zniechęciła pandemia koronawirusa. Udział w tegorocznej Pielgrzymce Krakowskiej bierze około tysiąca wiernych. Organizatorzy przewidzieli jednak procedury bezpieczeństwa. Nos i usta muszą być zasłonięte. Jeśli pielgrzymi tego nie robią, to muszą utrzymywać między sobą dystans co najmniej 2 metrów. Msze święte odbywać będą się zgodnie z zasadami danego kościoła lub na terenach dookoła niego. Każdy pielgrzym musi mieć ze sobą maseczkę oraz płyn do dezynfekcji.
A co z noclegami? Przyjęto zasadę, że w jednym namiocie może nocować tylko jeden pielgrzym. Jeśli ktoś będzie nocować u gospodarzy na trasie pielgrzymki, to u jednym domu może nocować jedna osoba lub rodzina. Organizatorzy zachęcali także do zaopatrzenia się w prysznice indywidualne.
Ponadto, codziennie rano pielgrzymi będą mieć mierzoną temperaturę. Jeśli będzie ona wyższa niż 37 stopni Celsjusza, to dana osoba zostanie odsunięta od pielgrzymki. Jeśli wystąpią u niego objawy zakażenia, to zostanie odizolowany od grupy i pozostawiony do dyspozycji powiatowego inspektora sanitarnego. Pozytywny wynik będzie oznaczać, że wszyscy uczestnicy danej wspólnoty zostaną poddani kwarantannie.
Pielgrzymka Krakowska. Gdzie pielgrzymów spotkamy na Jurze?
Pielgrzymkę Krakowską spotkamy tradycyjnie na drogach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. To ważna informacja dla kierowców, którzy powinni uważać na maszerujących pątników. Wspólnota Prądnicka pojawi się w Smoleniu w niedzielę, 9 sierpnia. O godz. 8 zaplanowano tam mszę świętą. Następnie pątnicy przejdą przez Pilicę, Giebło, Skarżyce i Włodowice, gdzie zaplanowano nocleg. 10 sierpnia o godz. 8.30 wyruszą w dalszą drogę w kierunku Mirowa.
Wspólnota Śródmiejska wejdzie do Ogrodzieńca w sobotę, 8 sierpnia, około godz. 18. Noclegi zaplanowano w Ogrodzieńcu, Kolonii Ryczów, Podzamczu, Gieble oraz Ryczowie. Następnego dnia około godz. 7 rozpocznie się msza święta przy zamku. O 8.30 pątnicy wyjdą z Podzamcza i przejdą przez Bzów, Kromołów oraz Rudniki.
Wspólnota Prokocimsko-Podgórska w Pilicy pojawi się 8 sierpnia około godz. 17. Pielgrzymi będą nocować w Pilicy, Dobrej i Sławniowie. Na drugi dzień o godz. 7.30 zaplanowano mszę świętą, a następnie wyruszenie na Giebło. Następnie pielgrzymi przejdą przez Suliny, Skarżyce, Morsko i Górę Włodowską.
Wspólnota Nowohucka do powiatu zawierciańskiego także dotrze 8 sierpnia. Przejdzie przez Smoleń i Cisową. Nocleg zaplanowano w Wierbce. W niedzielę (9.08.) pątnicy wyruszą ok. 8.30 w dalszą drogę przez Pilicę, Giebło, Kiełkowice, Żerkowice, Skarżyce, Morsko i Rzędkowice, gdzie zaplanowano nocleg.
Pielgrzymka z Mszany, Myślenic i Niepołomnic pojawi się na naszych terenach 9 sierpnia. Przejdzie przez Smoleń, Pilicę, Siamoszyce i zatrzyma się w Kroczycach, gdzie zaplanowano nocleg. 10 sierpnia odbędzie się msza święta w kościele w Kroczycach, a następnie pielgrzymi ruszą w kierunku Jaworznika.
Pielgrzymka Skawińsko-Czernichowska w niedzielę, 9 sierpnia, przejdzie przez Mitręgę, Rokitno Szlacheckie, Łazy, Ciągowice i dotrze do Poręby-Niwek, gdzie zaplanowano nocleg. 10 sierpnia o godz. 7.30 zaplanowano tam mszę świętą, a następnie wyruszenie w kierunku Leśniak.
Pielgrzymka Chrzanów-Libiąż-Spytkowice w niedzielę, 9 sierpnia, przejdzie przez Wysokę, Ciągowicę oraz Zawiercie. Nocleg będzie miała jednak dopiero w Myszkowie. Pielgrzymka Suska w sobotę, 8 sierpnia, przejdzie przez Ogrodzieniec i Kromołów. Następnie w Rudnikach ma zaplanowany nocleg. W dalszą podróż wyruszy 9 sierpnia około godz. 8 i skieruje się do Mrzygłodu.
Pielgrzymka Bocheńska w sobotę (8.08.) nocować będzie w Smoleniu. Dzień później przejdzie przez Pilicę, Giebło, Skarżyce i zatrzyma się w Parkoszowicach, gdzie planowany jest nocleg. 10 sierpnia o 7 odbędzie się msza święta we Włodowicach, a następnie pielgrzymi wyruszą w dalszą drogę.
Pełny wykaz tras Pielgrzymki Krakowskiej
Pielgrzymka Diecezji Sosnowieckiej. Czy odbędzie się w tym roku?
W związku z pandemią koronawirusa, biskup Grzegorz Kaszak zdecydował, że pielgrzymka diecezji sosnowieckiej będzie miała inną formę, niż w poprzednich latach. 9 sierpnia z Olkusza oraz 23 sierpnia z Będzina wyruszą pielgrzymkowe grupy składające się tylko z kapłanów diecezji sosnowieckiej. Tym razem mieszkańcy regionu mogli wysłać swoje intencje do kapłanów, którzy zaniosą je na Jasną Górę. Można to było zrobić SMS-em, mailem lub listem. Każda z tych osób będzie mogła także zgłosić możliwość tzw. duchowego pielgrzymowania. Otrzymają specjalny przewodnik, dzięki któremu będą mogli „uczestniczyć” w pielgrzymowaniu bez wychodzenia z domu.
Fot. Pixabay