
Kiedy oddział położniczy wróci do pracy?
We wrześniu 2020 rozpoczął się remont oddziału położniczego Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Na mocy Wojewody Śląskiego udzielanie wszelkich świadczeń zdrowotnych zostało zawieszone do końca lutego 2021 – czyli do planowanego zakończenia prac remontowo-budowlanych.
Według pierwotnego planu, remont miał rozpocząć się w kwietniu 2020 roku. Jednak ze względu na wyznaczenie oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala w Zawierciu do opieki nad kobietami z podejrzeniem i potwierdzeniem COVID-19, prace rozpoczęły się dopiero we wrześniu 2020.
W celu zapewnienia ciągłości świadczeń, zadania w zakresie ginekologii, położnictwa i neonatologii przejął czasowo Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Myszkowie i Czeladzi na mocy zawartych porozumień o współpracy. Dyrekcja Szpitala Powiatowego w Zawierciu zawarła również porozumienia zmieniające warunki pracy z pracownikami, zgodnie z którymi wykonują oni pracę na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym oraz Neonatologicznym Szpitala w Myszkowie, a także w komórkach organizacyjnych Szpitala Powiatowego w Zawierciu (Centralnej Sterylizacji, Centralnej Rejestracji, punktach informacyjnych Izby Przyjęć oraz SOR).
Dzięki temu, że część personelu przeszła do Szpitala Powiatowego w Myszkowie, kobiety otrzymały możliwość pozostania pod opieką prowadzącego ciążę lekarza aż do dnia porodu.
Intensywna Terapia Noworodków, sala Noworodków Obserwowanych oraz sala Wcześniaków przechodzą przebudowę. W pomieszczeniach noworodków zwiększy się liczba inkubatorów z 6 do 7 (Szpital dysponuje trzema inkubatorami zakupionymi w ramach projektu i dwoma podarowanymi przez WOŚP z 2019 r. Starsze modele stanowią rezerwę). Dotychczas w oddziale znajdowały się jedynie 2 pomieszczenia do fototerapii i resuscytacji noworodków. Ze względu na dużą liczbę inkubatorów w każdym z pomieszczeń matki miały niższy komfort przebywania z dziećmi.
Sala cięć cesarskich będzie większa o 10m2 oraz zostanie wyposażona w nową klimatyzację i wentylację, co poprawi komfort rodzenia pacjentek i pracy personelu. Zamontowana zostanie lampa operacyjna sufitowa o bardzo dobrej właściwości oddawania barw.
Zakończenie remontu oddziału położniczo-ginekologicznego i oddziału noworodkowego przewidziane jest na koniec lutego. Ponowne otwarcie zaplanowano na początek marca.
Oddział po gruntownym remoncie będzie mógł zaoferować przyszłym mamom znacznie bardziej komfortowe warunki oraz szerszy wachlarz możliwości przy wyborze formy porodu. Zakupiona zostanie wanna porodowa, co umożliwi porody w wodzie. Pojawi się nowy fotel ginekologiczno-zabiegowy oraz koło porodowe – to rodzaj nowoczesnego łóżka porodowego, które pozwala kobiecie na przyjmowanie wygodnej pozycji w trakcie porodu – od leżącej po stojącą. Wymienione zostaną łóżka dla pacjentek.
Kolejną nowością będzie system monitorowania pacjentek na sali porodowej oraz Mobilny System Monitoringu Noworodków w formie inteligentnej skarpetki, która po założeniu na stopę dziecka mierzy jego parametry życiowe. Zakupione zostaną pompy infuzyjne, stanowisko do resuscytacji noworodka, aparaty EKG, wagi, ciśnieniomierze, glukometry.
Całkowity koszt remontu to ponad 3 mln zł, w tym ok. 1.1 mln to koszt wyposażenia, a 2 mln prac budowlanych.
Ostateczny kształt funkcjonowania oddziału będzie zależał m.in. od sytuacji epidemicznej i będzie w pełni dostosowany do zaleceń Ministerstwa Zdrowia, GIS i NFZ oraz aktualnych wytycznych konsultantów z dziedziny ginekologii i położnictwa oraz neonatologii.