
Seniorze! Zobacz jak spotkać się w sieci!
Internet i cały cyfrowy świat stał się dzisiaj czymś powszechnym i naturalnym. Jest w nim wiele zagrożeń. Nie każdy jednak łatwo odnajduje się w nowej rzeczywistości. Kampania pt. “Seniorze, spotkajmy się w sieci” ma na celu przekazanie wiedzy zwiększającej bezpieczeństwo.
Kampania była pierwonie realizowana przez Ministra Cyfryzacji. Obecnie za jej przeprowadzenie odpowiada Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, która prowadzi ją wspólnie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz Warszawskim Instytutem Bankowości. Ostatni z wymienionych został jednym z laureatów konkursu „(Nie)Bezpieczni w sieci – konkurs dla NGO na najlepszą kampanię edukacyjną” w 2020 roku.
Priorytetowym celem kampanii jest poprawa bezpieczeństwa seniora w Internecie. Kolejne ważne założenie to promocja postawy wspierającej rodziców lub dziadków przez osoby, które lepiej sobie radzą w cyfrowym świecie. Jak dowodzi raport Związku Banków Polskich ze stycznia 2020 seniorzy zwiększyli swoją aktywność w sieci. Osoby starsze są grupą szczególnie narażoną na wyłudzenia i oszustwa. W tematykę bezpieczeństwa w sieci seniorzy zostaną wprowadzeni za pomocą filmów instruktażowych. Występująca w nich ambasadorka kampanii, Barbara Bursztynowicz, zaprasza do zgłębiania tematu bezpieczeństwa. Wspomniane zagadnienia zostaną omówione i szczegółowo rozwinięte przez broszury.
Pięć krótkich materiałów audiowizualnych odpowie na najczęściej zadawane przez seniora pytania – jak to działa, na czym polega i jak z tego skorzystać. Materiały zostały zebrane w ramach bloków tematycznych: komunikacji, metod oszustów, programów i narzędzi, rozrywki i informacji oraz załatwiania różnych spraw bez wychodzenia z domu. Dotyczą najważniejszych obszarów poruszania się w sieci. Informacje zawarte w materiałach pozwolą zidentyfikować zagrożenie w Internecie.
Linki do materiałów, dostępnych na stronie Ministerstwa Cyfryzacji:
Na pomysł poprawy bezpieczeństwa seniorów w sieci wpadła Fundacja Warszawski Instytut Bankowości. Warto nadmienić, że od 2016 roku prowadzi ona program “Bankowcy dla Edukacji”. Jego założeniem jest promocja wiedzy ekonomicznej, bezpieczeństwa w zakresie polityki cyfrowej oraz zapobiegania zjawiskom wykluczenia finansowego. “Bankowość dla Edukacji” jest skierowana do niemal wszystkich odbiorców: dzieci, młodzieży, studentów, pracowników sektora finansowego oraz seniorów. Instytut Bankowości w Warszawie regularnie prowadzi działania edukacyjne “Aktywny Senior” – działania obejmują: opracowania publikacji, webinary i wykłady.