
Ogromna metamorfoza kościoła w Łazach
Trwają obchody 100-lecia parafii św. Michała Archanioła w Łazach. Kościół parafii jest wyjątkowy, wniesiony w stylu modernistycznym w latach 1934-1949. Poniekąd jest budowlą w budowli. Skąd pomysł na jego powstanie?
Współcześnie znany budynek kościoła mieści się przy ul. Tadeusza Kościuszki 96 w Łazach. W dużym skrócie: Jest to trzynawowy budynek, który jest zakończony półokrągłym prezbiterium. Znany z witraży ze św. Michałem Archaniołem oraz głównego ołtarza wykonanego z marmuru. Zaplanowany na rzucie prostokąta i wyposażony w również prostokątną wieżę. Natomiast… w przeszłości świątynia wyglądała zupełnie inaczej.
Do 11 kwietnia można oglądać wystawę pt. „100-lecie parafii św. Michała Archanioła w Łazach”. Została ona przygotowana przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Łazach oraz Parafię św. Michała Archanioła w Łazach. Jest dostępna w kościele przed i po mszy świętej.
Ekspozycja przedstawia fotografie i dokumenty związane z powstaniem i budową kościoła – pisze na stronie Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach.
Dodajmy, że Jan Bugaj napisał książkę: „100 Lat Parafii św. Michała Archanioła w Łazach”.
Na początku była tylko kaplica. Stanęła ona przy ul. Kościuszki 96 w Łazach, tym samym stworzono nowe miejsce kultu. W tych czasach bowiem terytorialnie Łazy należały do parafii w Ciągowicach. Natomiast za sprawą hrabiny Lucyny Poleskiej miało się to zmienić.
Po przekazaniu 19 grudnia 1916 r. przez hrabinę Lucynę Poleską działki pod budowę kościoła przystąpiono do budowy kaplicy pw. św. Michała Archanioła i Matki Boskiej Częstochowskiej [dodajmy, że prace były prowadzone w latach: 1917-1919] – czytamy na stronie parafii Świętego Michała Archanioła i Najświętszej Marii Panny w Łazach.
Kaplica była wykonana w stylu pruskim. Składa się z drewna, które miejscami było uzupełnione cegłami – mówi pracownik Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łazy. Po ukończeniu prac nad kaplicą nastąpiło jej pobłogosławienie. Dokonał tego 11 sierpnia 1919 r. ks. Franciszek Ziętara, dziekan zawierciański – czytamy w Kościół Świętego Michała Archanioła w Łazach. Budowę rozpoczynano, gdy Polski jeszcze nie było, natomiast zakończono w długo wyczekiwanej Polsce. Być może to miało wpływ na dalszy rozwój wydarzeń. Istnienie świątyni w Łazach musiała wywołać dalsze konsekwencje.
Parafię św. Michała Archanioła w Łazach ustanowiono – eregowano – 24 listopada 1920 r. Odbyło się to dzięki Augustynowi Łosińskiemu, biskupowi kieleckiemu. Po powstaniu parafii, jej pierwszym proboszczem został: ks. Tadeusz Tekieli.
Co się stało z dawną świątynią? Gdzie się ona podziała?
Została ona przebudowana i rozebrana. Chociaż precyzyjniej jest powiedzieć, że obecny olbrzym wchłonął stary kościelny budynek.
Mury tego kościoła zostały obudowane – dodaje pracownik Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łazy [dodajmy, że z małego kościółka nie zostało zbyt wiele]
Konstrukcja i wygląd obecnego kościoła powstał dzięki pracom wykonanym w latach 1934-1949. Autorem projektu kościoła w duchu modernistycznym jest krakowski architekt Jerzy Struszkiewicz. Związany m.in. z Akademią Górniczą (współcześnie AGH). Miał bogatą karierę zawodową naukową i zawodową. Był np. oficerem w dziale techniczny armii Austro-Węgier, był też w Wojsku Polskim i np. w Biurze Odbudowy Kraju. Wystarczy powiedzieć, że w 1920 r. rozpoczął budowę największej i najnowocześniejszej Kliniki Ginekologii UJ.
Tak powstał budowla znana nam obecnie. Wykonana z żelbetonu i pokryta płaskim dachem. Modernistyczny moloch zbudowany, na rzucie prostokąta z półokrągłym prezbiterium oraz prostokątną wieżą. Do zewnętrznych ścian zostały do oblicowania użyte cegły cementowe.
Budynek został pobłogosławiony 29 września 1949 r. we wspomnienie św. Michała Archanioła. Konsekracji dokonał biskup częstochowski Zdzisław Goliński 21 czerwca 1953 r.
na podst.
Parafia św. Michała Archanioła i NSPJ w Łazach
Kościół Świętego Michała Archanioła w Łazach
fot. FB Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach, fotopolska, lazy.archiwa.org
Krzysztof A. Kluza
Jeden komentarz