Rasistowski komentarz wobec piłkarza KP Warta Zawiercie

W sobotę 27 marca piłkarze KP Warta Zawiercie rozegrali mecz z Gwarkiem Ornontowice. Zawodnikiem zawierciańskiego klubu jest Brazylijczyk Italo Santana Ferreira. Podczas meczu został on obrażony przez zawodników i sędziego.

Klub piłkarski Warta Zawiercie jest lokalną drużyną sportową ze stu letnią tradycją. Nic więc dziwnego, że zmagania piłkarzy śledzi wiele ważnych osób w mieście, w tym prezydent Łukasz Konarski. W sobotę 27 marca piłkarze KP Warta Zawiercie rozegrali mecz IV Ligi Śląskiej z drużyną GKS Gwarek Ornontowice. Podczas tej rozgrywki Brazylijczyk Italo Santana Ferreira był obrażany przez zawodników, a na zakończeniu spotkania został nazwany przez sędziego „tym czarnym”. Prezydent miasta na swoim Facebooku opublikował post, komentujący to zajście:

“Emocje związane z piłką nożną nie tłumaczą sobotnich wydarzeń, podczas meczu KP Warta Zawiercie i Gwarka Ornontowice. W barwach zawierciańskiego klubu występuje m.in. Brazylijczyk Italo Santana Ferreira. W trakcie spotkania piłkarz był obrażany ze względu na kolor skóry. Po końcowym gwizdku nie wytrzymał, ale na szczęście został powstrzymany przez kolegę z drużyny, co widać na nagraniu.”

“Jakby tego było mało – podczas przejścia do szatni – sędzia spotkania wskazał na Italo i powiedział „ten czarny”. Arbiter tłumaczył później, że chodziło mu o „identyfikację danego zawodnika” – dodaje prezydent.

Italo pochodzi z Brazylii i gra w klubie piłkarskim Warta Zawiercie od 2020 roku. Jak przyznaje zawodnik dla zawiercie.naszemiasto.pl, to nie pierwsza taka sytuacja, kiedy jest obrażany ze względu na jego pochodzenie. Podczas meczu świadkami obelg w jego kierunku byli także koledzy z drużyny:

Byłem bardzo zdenerwowany, ponieważ zostałem obrażony przez przeciwnika. Nie rozumiem dobrze polskiego, ale doskonale zrozumiałem, że powiedział „czarny” i moi koledzy też to zrozumieli – opowiada  Italo Santana Ferreira redakcji zawiercie.naszemiasto.pl

Prezes KP Warta Zawiercie – Łukasz Kłosowski opowiedział nam, że nie chce komentować tej sytuacji. Sprawa została złożona do Śląskiego Związku Piłki Nożnej. W czwartek sprawa zostanie rozpatrzona przez organizację i zostaną wyciągnięte odpowiednie wnioski. 

Martyna Urban

2 komentarzy

  1. Przecież On wcale nie jest murzynem! Jeżeli wyzywali go od „czarnucha” to równie dobrze mogli od „żółtka” albo „kosmity”…Ślepi czy idioci?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button