
SPRAWDŹ! Konkurs na najlepszą miejscowość w powiecie [zdjęcia]
Kto zgarnie w tym roku laur zwycięstwa? Poznajmy uczestników konkursu pn. „Najlepsza miejscowość powiatu zawierciańskiego 2021”, na zwycięzcę czeka nagroda do 8 000 zł!
Gminy powiatu zawierciańskiego stanęły do konkursu i wytypowały reprezentującą je dzielnic lub miejscowości, spośród których zwycięzca może być tylko jeden. Organizatorem konkursu jest Zarząd Powiatu Zawierciańskiego. Obecnie trwają wizję lokalne, a ogłoszenie wyników nastąpi do 30 września.
W konkursie wystartowały: Chlina (gm. Żarnowiec), Kocikowa (gm. Pilica), Kromołów (gm. Zawiercie), Łazy, Ogrodzieniec, Witów (gm. Irządze), Zdów (gm. Włodowice). Chcielibyśmy w jednym miejscu przedstawić wymienione kandydatury, razem z opisem dołączyliśmy parę zdjęć.
Zanim to zrobimy, należy jasno napisać, o co tak naprawdę walczą uczestnicy. Zgłoszone w konkursie miejscowości lub dzielnice walczą o przyznanie nagród pieniężnych, informacje o ich wysokości znajdziemy w regulaminie konkursu opublikowanym na stronie Starostwa Powiatowego w Zawierciu. Przeczytamy w nim o warunkach uczestnictwa, harmonogramie konkursu oraz o nagrodach przewidzianych dla laureatów.
- Za zajęcie I miejsca – do 8 000 zł
- Za zajęcie II miejsca – do 6 000 zł
- Za zajęcie III miejsca – do 4 000 zł
Prezentacje w konkursie: Najlepsza Miejscowość Powiatu Zawierciańskiego 2021 zostały opublikowane na stronie Starostwa Powiatowego w Zawierciu – zawiercie.powiat.pl. Składają się one z krótkiego opisu oraz udostępnionej galerii zdjęć, w artykule znajdują się tylko wybrane.
CHLINA to miejscowość w gminie Żarnowiec, cechuje ją niezwykle malownicze położenie pośród wzniesień i dolin. Zadbane podwórka i gospodarstwa, piękne kapliczki, zabytkowy kościół, piękna szkoła, utalentowani i gościnni mieszkańcy, to bogactwo Chliny.
Komisja miała okazję zobaczyć te wszystkie atrakcyjne miejsca, poznać przedstawicielki KGW w Chlinie, jednostki OSP, młodzież szkolną i nauczycieli oraz podziwiać prace artysty malarza Michała Kwarciaka.
Chlinę zamieszkuje ok. 700 osób — czytamy w prezentacji miejscowości na stronie Starostwa Powiatowego w Zawierciu — czytamy w prezentacji miejscowości na stronie Starostwa Powiatowego w Zawierciu.
fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/
Kocikowa to niewielka, malowniczo położona miejscowość w gminie Pilica. Jej mieszkańcy stanowią zgrany zespół – chętnie sobie pomagają, podejmują wiele wspólnych działań, by upiększyć swoją miejscowość, co widać po zadbanych podwórkach i placach zabaw.
Koło Gospodyń Wiejskich słynie ze wspaniałej kuchni i zaangażowania w kultywowanie lokalnych tradycji. KGW w ubiegłym roku reprezentowało Powiat Zawierciański na Dożynkach Jasnogórskich – zwyciężyło w powiatowym konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.
Kocikowa liczy ok. 400 osób — czytamy w prezentacji miejscowości na stronie Starostwa Powiatowego w Zawierciu.
fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/
Mieszkańcy KROMOŁOWA – najstarszej dzielnicy Zawiercia, zaprezentowali przed Komisją swoją dzielnicę, opowiadając o jej historii, zaangażowaniu lokalnej społeczności i działających stowarzyszeniach.
W tym roku LKS Źródło Kromołów obchodzi swoje 75-lecie. Dzielnica liczy ok. 3.000 mieszkańców — czytamy w prezentacji dzielnicy na stronie Starostwa Powiatowego w Zawierciu.
fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/
Miasto Łazy położone jest w południowo-zachodniej części Powiatu Zawierciańskiego, na skraju otuliny Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd” oraz Wyżyny Krakowsko — Częstochowskiej. Stanowi swoiste „wrota na Jurę” dla osób przyjeżdżających tu z Zagłębia oraz Śląska.
Atutem miasta jest położenie nieopodal ważnych szlaków komunikacyjnych. Przez Łazy przebiega m.in. kolejowy szlak komunikacyjny północ-południe, linia kolejowa Gdańsk- Warszawa- Częstochowa- Katowice.
Komisja odwiedziła m.in. nową siedzibę Wydziału Rozwoju i Komunikacji Społecznej, Skatepark, Miejski Ośrodek Kultury i Bibliotekę, Punkt Informacji Turystycznej i Izbę Pamięci w zrewitalizowanym budynku dworca PKP, zabytkowy parowóz, nową siedzibę Jurajskiej Akademii Sportu oraz urokliwie położony zalew Mitręga, gdzie członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku ugościli Komisję swojskimi potrawami oraz przedstawili „próbkę” łazowskiej sztuki kabaretowej.
W mieście znajduje się znany w całym powiecie Park Wodny Jura.
Łazy zamieszkuje ok. 6700 mieszkańców — czytamy w prezentacji miejscowości na stronie Starostwa Powiatowego w Zawierciu — czytamy w prezentacji miejscowości na stronie Starostwa Powiatowego w Zawierciu.
fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/
Ogrodzieniec to miasto położone w samym sercu Jury, kojarzone przede wszystkim z pobliskimi ruinami Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu.
Komisja konkursowa miała okazję zobaczyć wyremontowaną część budynku Miejskiego Ośrodka Kultury – w którym swoją siedzibę mają lokalne stowarzyszenia, oddany niedawno do użytku Dom Senior Plus, Żłobek Jurajskie Maluszki, Park Trampolin znajdujący się na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ogrodzieńcu-Cementowni, słynną ogrodzieniecką Krępę, położoną w środku lasu, na której wypoczywają zarówno mieszkańcy, jak i turyści.
Komisję zachwyciła przede wszystkim wizyta w Pracowni Artystycznej Anny Musialskiej oraz stworzonym przez Państwa Musialskich wspaniałym ogrodzie. Dziękujemy serdecznie za gościnę i piękny występ Zespołowi „Echo”.
Ogrodzieniec zamieszkuje ponad 4200 mieszkańców — czytamy w prezentacji miejscowości na stronie Starostwa Powiatowego w Zawierciu.
fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/
Witów to niewielka miejscowość w gminie Irządze. Mieszkańcy utrzymują się głównie z rolnictwa – m.in. hodowli krów mlecznych, trzody chlewnej, owiec, koni, drobiu i królików, upraw porzeczki czerwonej i czarnej, ziemniaków.
Występują tu bardzo dobre gleby: III i II klasy oraz czyste, ekologiczne tereny. Panie należące do KGW „Witowianki” kultywują rodzime tradycje i słyną z wyśmienitej kuchni, aktywnie działa tu jednostka OSP czyli KSRG OSP Witów, która w ostatnich dniach wyposażona została w nowy wóz bojowy VOLVO zdobyty w Bitwie o wozy 2020.
W Witowie działa Centrum Integracji Społecznej, a od 2021 roku Zakład Aktywności Zawodowej – prowadzone przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne – spełnieni w pracy (dawny budynek szkoły podstawowej).
Witów zamieszkuje ok. 400 osób — czytamy w prezentacji miejscowości na stronie Starostwa Powiatowego w Zawierciu.
Zdów to niewielka, malowniczo położona wieś w gminie Włodowice. Bardzo aktywnie działają tu panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Borowianki”, Chór Parafialny z księdzem Romanem Dziembowskim oraz druhowie z OSP Zdów.
Ekologiczne, czyste tereny pozwalają na wypoczynek np. u źródeł malowniczej rzeki Białki. W Zdowie znajduje się położona w środku lasu Pasieka Pana Stanisława Jurczaka z hodowlą matek pszczelich. Mieszkańcy Zdowa stanowią zgraną społeczność, chętnie wspólnie się bawią na organizowanych przez OSP i KGW festynach, wspólnie dbają o to, by ich miejscowość była zadbana i przyjazna.
Zdów liczy ok. 500 osób — czytamy w prezentacji miejscowości na stronie Starostwa Powiatowego w Zawierciu.
fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/ fot. https://zawiercie.powiat.pl/
Krzysztof A. Kluza