
Czy jesteśmy PODGLĄDANI?!
Zastanawialiście się kiedyś, kto patrzy? Zwłaszcza współcześnie trudno o zachowanie prywatności, co jednak, jeśli jest ona tylko mrzonką? Zobaczmy kościół pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Szczekocinach z innej perspektywy.
W powiecie zawierciańskim jest wiele miejsc wyjątkowych, zabytków o znaczeniu dla historii i dziedzictwa narodowe, jednak… są także miejsca po prostu wprawiające w zdumienie. Tym bardziej jeśli ukaże się je w innej – nieziemskiej – perspektywie.
W czwartek, 12 sierpnia, Paweł Rej opublikował na platformie YouTube film pt. “Kościół pw. Św. Bartłomieja Ap. W Szczekocinach | Zdjęcia z drona”. Jak wskazuje sam jego tytuł, jest to ujęcie świątyni w Szczekocinach, w innej – nieziemskiej – perspektywie. Czy właśnie tak jesteśmy postrzegani, dla każdego patrzącego z góry?
fot. fotopolska.eu
Film przedstawia nam głównie budynek kościoła pw. Św. Bartłomieja w Szczekocinach widziany z góry, jest minimalistyczny w środkach wyrazu. Trwa zaledwie 2 min i 43 sekundy i towarzyszy mu łagodna i kojąca muzyka. Za kościołem widzimy też most, na którym jak czytamy w poście Historii Szczekocin FB zginęło dwóch braci.
Czym jest świątynia w Szczekocinach, jaką odgrywa rolę zwracaliśmy uwagę w tekście: Czy znasz historię kościoła w Szczekocinach? Posłuchajmy ponownie słów Jacka Mazanka:
Świątynia stanowi centrum życia religijnego w naszej parafii […]. To jak bijące serce, dzięki któremu mieszkańcy czują się wspólnotą, która ich łączy i jednoczy w jeden organizm parafialny.
fot. http://www.historiaszczekocin.pl/
Budynek świątyni jest zabytkiem wpisanym do rejestru zabytków, co nie może dziwić w świetle jego historii, która została opublikowana na stronie Rzymskokatolickiej Parafii pw. Św. Bartłomieja Ap. W Szczekocinach. Czytamy w niej:
Obecny kościół wzniesiono w XVII w., Kościół konsekrował 1666 r., przebudowany gruntowanie ok. 1780 r. staraniem Urszuli z Morsztynów Dembińskiej.
Kościół jest murowany, złożony z prostokątnej nawy i równego prezbiterium. Do kościoła przylega kaplica północna dobudowana w 1678 r., i kaplica południowa z 1892 r.
Podczas drugiej wojny światowej kościół został zniszczony, odbudowany po wojnie. W 1991 r. poddano zabiegom konserwatorskim znajdujące się w kościele rzeźby i ołtarze, poddano przebudowie prezbiterium. W barokowym wnętrzu w ołtarzu głównym znajdują się obrazy Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, św. Bartłomieja i św. Stanisława BM. W kaplicy bocznej znajduje się rodzinne epitafium Dembińskich – późniejszych właścicieli Szczekocin – opisuje swoją historię parafia w Szczekocinach.
Krzysztof A. Kluza