
Wywiad z Patrycją Ozgą-Gwóźdź – koordynatorką inicjatywy Jurajska Mapa Potrzeb Seniorów
Jurajska Mapa Potrzeb Seniorów to inicjatywa skierowana do osób powyżej 60 roku życia Mieszkających na terenie powiatu zawierciańskiego i gminy Siewierz. Działanie ma na celu wsparcie osób starszych w ich codziennym życiu poprzez: możliwość samorealizacji, uczestnictwa w życiu lokalnej polityki i posiadania realnego wpływu na działania władz gmin. Patrycja Ozga-Gwóźdź – koordynatorka Jurajskiej Mapy Potrzeb opowiedziała nam o tej inicjatywie.
Proszę się przedstawić naszym czytelnikom i nakreślić czym jest Jurajska Mapa Potrzeb Seniorów.
– Nazywam się Patrycja Ozga-Gwóźdź zajmuję się Jurajską Mapa Potrzeb Seniorów. Ma ona na celu zaktywizować Seniorów w życiu społecznym gmin. Osoby starsze są postrzegane jako bierne i nieangażujące się w lokalne sprawy. Ponadto panuje społeczne przekonanie, że są to osoby niemające nic do powiedzenia w sprawie polityki samorządów. Taki wizerunek jest niejako samospełniającą się przepowiednią i przez to ludzie po sześćdziesiątce sami przyjmują zrezygnowaną postawę wobec życia publicznego.
Na czym dokładniej polega ta inicjatywa?
– W ramach Jurajskiej Mapy Potrzeby Seniorów przeprowadzimy warsztaty z aktywnego uczestnictwa w życiu gmin osób powyżej 60 roku życia. Podczas nich omówimy kwestie związane z narzędziami partycypacji społecznej, projektowania miast z uwzględnieniem ich potrzeb. Następnie zorganizujemy spacery badawcze we wszystkich gminach powiatu zawierciańskiego. Mam nadzieję, że te spacery zainteresują również pobocznych obserwatorów niebiorących udziału w projekcie.
Czym jest partycypacja społeczna, o której Pani wspomniała?
– To nic innego, jak włączenie jednostki do życia społecznego. Dzięki naszym warsztatom seniorzy poczują się potrzebni w społeczeństwie! Będą mieli okazję do wyrażenia własnego zdania, a my je nagłośnimy! Nasze spacery badawcze zmienią postrzeganie lokalnych grup senioralnych przez mieszkańców gmin.
Mam rozumieć, że te spacery mają tylko pokazać udział seniorów w życiu lokalnym?
– Absolutnie nie! Podczas spacerów badawczych seniorzy będą mieli okazję do wyrażenia swojego zdania na temat urbanistyki w ich gminie. Ponadto rozdamy im specjalne kwestionariusze, na które będą mogli nanieść swoje propozycje zmian. Na podstawie tego sporządzimy Mapę Potrzeb Seniorów. Uwzględnimy na niej najbardziej newralgiczne miejsca w ich otoczeniu. Zostaną one dokładne opisane i udokumentowane zdjęciami. Wszystko to posłuży do stworzenia petycji do władz lokalnych o uwzględnienie realnych potrzeb osób starszych.
Jak Pani sądzi, czego najbardziej brakuje seniorom w przestrzeni publicznej?
– Jesteśmy po pierwszych rozmowach z seniorami… Wskazali, że najbardziej brakuje im: ławeczek do odpoczynku, toalet, miejsc do spotkań przy ognisku, lepszego oznakowania ścieżek rowerowych, przejść dla pieszych, miejskich siłowni oraz zrewitalizowanych parków. Największą aktywnością w życiu społecznym gmin okazały się osoby starsze ze Szczekocin. Pragną oni lokali do spotkań, np. kawiarni na rynku; Renowacji pianina w Bibliotece Publicznej, gdzie są organizowane ich spotkania; Odnowy Pałacu Dembińskich w celu organizacji imprez…
Kiedy i gdzie odbędzie się pierwsze wydarzenie związane z inicjatywą?
– Zapraszamy we wtorek 31 sierpnia do Lgoty Murowanej w gminie Kroczyce o godzinie 15:00. Na początek seniorzy będą uczestniczyć we wcześniej wspomnianych warsztatach dotyczących partycypacji. W czasie spotkania podamy oczywiście kawę i ciasto, aby umilić czas rozmów. Kolejnym etapem będzie wspomniany wcześniej spacer badawczy po gminie Kroczyce. Podczas niego osoby starsze same zadecydują, jakie miejsca chcą nam pokazać. Natomiast my stworzymy dokumentację fotograficzną wskazanych punktów. Całość zakończy się podsumowaniem wrażeń i efektów związanych ze spacerem badawczym przy wspólnym obiedzie.
Jak zainteresowani mogą zgłosić się do Jurajskiej Mapy Potrzeb Seniorów?
– Poprzez lokalne koła gospodyń wiejskich, gminne ośrodki kultury znajdujące się w gminach: Zawiercie, Ogrodzieniec, Pilica, Poręba, Szczekociny, Łazy, Kroczyce, Włodowice, Żarnowiec, Irządze. Można również zadzwonić na numer 791 506 669. Jest też opcja dla bardziej nowoczesnych seniorów, czyli kontakt drogą mailową – patrycja.ozga.gwozdz@klaster.org.pl – po więcej informacji zapraszamy na naszego Facebooka.
Zdjęcia z poprzedniej edycji

Krzysztof Ostapowicz i Ada Duda