
Tak powstają gwiazdy
Każdy przynajmniej kojarzy Alberta Einsteina… ale czy tak naprawdę rozumiemy “Osobliwości świata fizyki”? Uczniowie klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 2 w Dwono-Sierbowicach, w gminie Pilica, odbyli pouczającą wycieczkę do Katowic.
Nie była to zwyczajna wycieczka, której celem jest rozrywka. Okazało się, że nauka może być atrakcyjna, była ona głównym celem wyjazdu do Katowic.
Uczniowie uczestniczyli w zajęciach pt. “Osobliwości świata fizyki”, które zostały zorganizowane w ramach Uniwersyteckiego Miasteczka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
W tym roku szkolnym była możliwość wysłuchania dwóch wykładów pt. “Bezcenna energia” oraz ,,Na fali”.
W trakcie wykładów przeprowadzono szereg ciekawych doświadczeń, w których mogli uczestniczyć nasi uczniowie – relacjonuje Szkoła Podstawowa nr 3 w Dzwono-Sierbowicach, po czym przechodzi do drugiej części.
Kolejny punkt dydaktycznej wycieczki był, jak się wydaje, dużo mniej wymagający. Uczniowie obejrzeli filmową adaptację powieści Marcina Szygielskiego, który specjalizuje się zwłaszcza w literaturze młodzieżowej, pt. “Czary młyn”.
Książka zdobyła Grand Prix w drugiej edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren organizowanego przez Fundację ABCXXI.
Ta doskonała, zakrawająca o horror, mroczna powieść trzyma w napięciu już od pierwszych zdań. (…) Pewnego razu we wsi zaczynają się bowiem dziać dziwne, trudne do wyjaśnienia zjawiska, które z każdym dniem przybierają coraz bardziej makabryczny obrót.
Na domiar złego okazuje się, że z nieobliczalnym żywiołem dzieci muszą się zmierzyć zupełnie same. W jaki sposób przygotują się do decydującej wyprawy? Czy uda im się rozwikłać zagadkę Czarnego Młyna i stawić czoła jego destrukcyjnej energii? – Czytamy w opisie literatury młodzieżowej na serwisie lubimyczytac.pl.
Warto postawić pytanie, czy dzięki takim aktywnościom jak wyjazd SP w Dwono-Sierbowicach z gminy Pilica do Katowic, w przyszłości pojawi się nowa gwiazda fizyki, jak Marie Curie-Skłodowska, prekursorka radiochemii?
Krzysztof A. Kluza