Czy w Zawierciu powstanie Mini Centrum Nauki Kopernik?

Miasto Zawiercie otrzymało możliwość zorganizowania Mini Centrum Nauki Kopernik w Zawierciu. Radni Rady Miejskiej są jednak sceptyczni – na wrześniowej sesji Rady Miejskiej nie wyrazili na to zgody. Dlaczego?

Przypomnijmy – 27 września, Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski, poinformował na swoim profilu na Facebooku, że Zawiercie znalazło się w gronie kilkunastu miast w całej Polsce, które otrzyma eksponaty w celu utworzenia Mini Centrum Nauki Kopernik. W ramach tego projektu, w budynku Dworca PKP ma pojawić się kilkanaście eksponatów służących do edukacji i nauki. To duże wyróżnienie dla naszego miasta i zupełnie nowa oferta edukacyjna dla dzieci i młodzieży z terenu naszego miasta. Będą one mogły w nowatorski sposób zdobywać wiedzę z zakresu fizyki i matematyki.

W ramach tego projektu, w Zawierciu może pojawić się: Wystawa – czyli kilkanaście angażujących eksponatów, ukazujących doświadczalny charakter nauki i dających możliwość samodzielnego eksperymentowania oraz „Majsternia” – gdzie przy stołach warsztatowych będzie można samodzielnie podejmować wyzwania inżynieryjne, naukowe, logiczne, mając do dyspozycji przedmioty codziennego użytku. To przestrzeń, w której można samodzielnie lub grupowo podejmować wyzwania logiczne, konstruktorskie, inżynieryjne.

Temat powstania Mini Centrum Nauki, pojawił się podczas wrześniowej sesji Rady Miejskiej. W porządku obrad, w uchwale ze zmianami budżetowymi, uwzględniono zabezpieczenie finansowe na realizację tego projektu. Chodzi o kwotę potrzebną na wynajem pomieszczenia w budynku Dworca PKP, gdzie miałoby powstać Mini Centrum Nauki Kopernik. Radni nie wyrazili zgody, przez co powstanie Centrum staje pod znakiem zapytania. Byli oni sceptyczni co do lokalizacji.

Dlaczego akurat to miejsce? Jak wskazywała Zastępca Prezydenta Miasta Zawiercie, Justyna Miszczyk, podczas sesji, to jedyne miejsce w Zawierciu, które spełnia techniczne wymagania projektu SOWA. Aby w danym mieście mogło powstać Mini Centrum Nauki Kopernik, wnioskodawca musi posiadać lokal o powierzchni minimum 220 mkw, na jednym poziomie. Jeżeli pomieszczenia znajdują się na poziomie wyższym niż 0, potrzebna jest winda o kubaturze min. 2m x 2m x 2m. Wybrana do zaadaptowania przestrzeń powinna stanowić spójną całość. Dodatkowo, jest to lokal położony w samym sercu miasta, z dobrym dostępem do komunikacji autobusowej i pociągowej. Dzięki temu, Mini Centrum Nauki będą mogły odwiedzać np. grupy zorganizowane zarówno z całego Powiatu Zawierciańskiego jak i ościennych wsi, miast i miasteczek.

Radnych Rady Miejskiej jednak ta argumentacja nie przekonała. Sugerowali oni znalezienie innego miejsca z przeznaczeniem na ten projekt. Co dalej? Trudno powiedzieć, ponieważ czasu na realizację jest coraz mniej (Centrum powinno powstać do końca marca 2022), a radni nadal stoją przy swoim stanowisku, że Mini Centrum Nauki powinno powstać w innym miejscu. W jakim konkretnie? Tego nie wskazali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button