
Metamorfoza w Szpitalu w Zawierciu. Nowoczesne gabinety lekarskie po remoncie
5 listopada w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu oficjalnie otwarto nowy kompleks poradni specjalistycznych. Na ponad 700 metrach kwadratowych utworzono 11 gabinetów lekarskich, 6 pokoi diagnostyczno-zabiegowych, punkt centralnej rejestracji oraz poczekalnie. Nowością jest także elektroniczny system kolejkowy, który w przejrzysty sposób informuje pacjenta o kolejności przyjęć w gabinecie lekarskim.
Przedsięwzięcie to jest kolejnym krokiem do poprawy bezpieczeństwa pacjentów oraz zapewnienia sprawnej obsługi i komfortowych warunków leczenia mieszkańcom powiatu zawierciańskiego. Wyposażone w nowoczesny sprzęt pomieszczenia pozwalają na wykonanie niezbędnych badań podczas jednej wizyty.
Zarówno rejestracja, jak i wszystkie gabinety zostały przeniesione na parter głównego budynku szpitala. Dzięki temu wejście do poradni pozbawione jest barier architektonicznych, a całość wizyty – od rejestracji po badanie i wizytę lekarską pacjent załatwi w jednym miejscu bez potrzeby przemieszczania się po budynku.
– Do tej pory, aby dojść do poradni trzeba było przejść przez szpitalne korytarze i dostać się na pierwsze piętro. Było to z pewnością uciążliwe dla osób, które mają trudności z poruszaniem się. Problemem był również brak możliwości całkowitego rozdzielenia tras pacjentów ambulatoryjnych i przyjętych do hospitalizacji, na czym nam bardzo zależało, zwłaszcza w dobie obecnie trwającej pandemii SARS-CoV-2. Wdrożone przez nas nowe rozwiązania sprawiają, że pacjenci mogą odbyć wizytę u specjalisty w bezpiecznych i komfortowych warunkach – mówi Piotr Zachariasiewicz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu.
W szpitalu działają poradnie: okulistyczna, onkologiczna, chirurgii ogólnej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, ginekologiczno-położnicza, medycyny paliatywnej, neurologiczna oraz poradnia dla ozdrowieńców.
Przyjęcia pacjentów odbywają się w ramach jednej centralnej rejestracji. Aby usprawnić i ujednolicić obsługę pacjentów, do wszystkich poradni wprowadzono elektroniczny system kolejkowy. Dzięki temu pacjent otrzymuje jasną i czytelną informację o kolejności wejścia do gabinetu i może spokojnie oczekiwać na wizytę w przestronnej poczekalni.
Od początku roku z poradni specjalistycznych przy ul. Miodowej 14 skorzystało ponad 31,5 tys. pacjentów zarówno z powiatu zawierciańskiego, jak i innych części województwa śląskiego.
Koszt przebudowy i utworzenia nowych poradni to ponad 1,5 mln zł, w tym dotacja Starostwa Powiatowego oraz środki własne szpitala.