
Bezpłatny program wczesnego wykrywania osteoporozy dla kobiet w Zawierciu
W ramach zeszłorocznego głosowania na zadania w ramach Budżetu Obywatelskiego, jednym z projektów, który zdobył największą ilość głosów, był program wczesnego wykrywania osteoporozy dla kobiet w wieku 45-74 lata. Teraz przyszedł czas na realizację tego przedsięwzięcia.
Osteoporoza to choroba, która polega na stopniowym zanikaniu tkanki kostnej, aż struktura kości staje się podobna do gąbki. Taka kość jest słaba i jeśli dojdzie do niewielkiego nawet urazu, ulega złamaniu. Bardzo wiele osób dopiero wtedy dowiaduje się, że choruje na osteoporozę. Warto wiedzieć, że zanik tkanki kostnej nie boli i postępuje bezobjawowo, stopniowo osłabiając kości.
Badaniem, które daje diagnozę, jest densytometria badająca gęstość kości za pomocą aparatu rentgenowskiego. To bezpieczne badanie, które nie wymaga żadnego przygotowania.
Ryzyko osteoporozy wzrasta z wiekiem i częściej dolegliwość ta dotyka kobiet niż mężczyzn. Istotne w jej rozwoju są również czynniki genetyczne. Ryzyko rozwoju choroby wzrasta zwłaszcza u kobiet po menopauzie.
– Zdrowie mieszkańców Zawiercia jest bardzo ważne, dlatego zachęcam do udziału w programie wczesnego wykrywania osteoporozy – mówi Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.
Zapisy na badania w Zawierciu prowadzone są pod numerem telefonu: 603218213.

W artykule podana jest nieprawdziwa informacja, że w badaniu densytometrycznym, które wykonujemy w ramach programu wczesnego wykrywania osteoporozy wykorzystujemy aparat rentgenowski. W rzeczywistości badania te wykonujemy na najnowocześniejszej światowej technologii, tzw. REMS, w której stosowane są ultradźwięki, a więc jest to badanie usg, które nie jest obarczone żadnymi działaniami niepożądanymi.
Nie jest też prawdą, że badanie nie wymaga żadnego przygotowania- zalecamy aby pacjentki przed badaniem były ok. 3 godziny na czczo.
Pozostałe informacje są zgodne z prawdą.