
Poznaj historię zamku w Bobolicach! Jurajski Plener Filmowy już w tę niedzielę
Ciekawa propozycja na spędzenie wolnego, czerwcowego weekendu na Jurze. 26 czerwca na zamkach w Mirowie i Bobolicach odbędzie się otwarte spotkanie w ramach „Jurajskich Plenerów Filmowych”.
Zanim jednak będziecie mieli okazję wziąć udział w Jurajskim Plenerze Filmowym, postanowiliśmy nieco przybliżyć historię jednego z tych dwóch zamków.
Królewski zamek w Bobolicach został zbudowany na polecenie króla Polski Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej ok. 1350–1352 roku. Zamek miał zabezpieczać okoliczne tereny i bronić Małopolski przed najazdami ze strony Śląska, należącego ówcześnie do Korony czeskiej.
W 1370 roku król Polski Ludwik Węgierski nadał ten zamek swojemu krewniakowi Władysławowi Opolczykowi, który dziewięć lat później przekazał go niejakiemu Andrzejowi z Barlabas. W kolejnych latach zamek dość szybko zmieniał swoich właścicieli, co zdecydowanie mu nie służyło. Zamek popadał w coraz większą ruinę, za sprawą nieodpowiedzialnego zarządzania.
Jak dowiadujemy się z historycznych zapisków, w XVII wieku zamek był już tak mocno zapuszczony, że gdy odwiedził ją Jan III Sobieski podczas wyprawy na Wiedeń, jego dworzanie woleli spać w namiotach, niż w murach zamku.
Lepsze czasy nastały dopiero w roku 1999. Wówczas nowy właściciel zamku – Jarosław Lasecki – ogłosił, że planuje odbudować zamek. Kilkanaście lat później spełnił swoją obietnicę i udostępnił dla zwiedzających zamek w zupełnie nowej odsłonie. 22% murów odrestaurowanego zamku zostało odtworzonych, a cała pozostałość to oryginalne mury.
Więcej ciekawostek i historii związanych z dziejami zamku będzie można poznać podczas Jurajskiego Pleneru Filmowego, który odbędzie się już 26 czerwca 2022. Start spotkania zaplanowano na godzinę 11:00. Wstęp jest wolny. TUTAJ można dołączyć do wydarzenia na Facebooku i uzyskać więcej informacji.
Jurajskie Plenery Filmowe to dobra okazja na to, aby aktywnie spędzić czas i poznać Jurę Krakowsko-Częstochowską od zupełnie nieznanej strony. Jednocześnie będzie można poznać historię 7 planów filmowych, odnaleźć i porównać poszczególne kadry filmowe nagrywane nawet 50 lat temu z obecnym stanem miejsc i obiektów.
