
Kultura w powiecie po lockdownie
Wybuch pandemii koronawirusa spowodował m.in.: zamknięcie w połowie marca instytucji kultury. Władze po 18 maja 2020 r. stopniowo zezwoliły na otwieranie placówek kulturalnych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiło szereg zaleceń i wytycznych dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych.
Najważniejsze z nich to: organizacja wydarzeń na świeżym powietrzu z zachowaniem dwumetrowego odstępu między uczestnikami wydarzeń, zasłanianie nosa i ust oraz zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób. Wydarzenia kulturalne w dobie pandemii zaczęły być dostępne w większym stopniu niż wcześniej online (przed ekranem komputera w domu) w dodatku za darmo. Wpłynęło to na upowszechnienie premier, spektakli, koncertów itd. dla osób, których dotychczas nie było stać na zakup biletów.
W niektórych przypadkach, jak chociażby 105-lecie nadania Zawierciu praw miejskich imprezy i uroczystości muszą być ograniczone. W ramach obchodów 105-lecia otrzymania przez Zawiercie praw miejskich zaplanowano różne wydarzenia. W dniach 1 – 5 lipca chętni mogą obejrzeć i posłuchać na Facebooku „Miasto Zawiercie” koncertów online następujących zespołów: K2, Zespół Pieśni i Tańca „Zawiercie”, Do trzech razy sztuka oraz DJ. Koncerty online są dostępne od godz. 20.00. Nie zapomniano o miłośnikach literatury pięknej, bowiem dla nich przygotowano czytanie wierszy online, które jest dostępne w okresie 1 – 5 lipca od godz. 10.00, także na Facebooku „Miasto Zawiercie”.
Obchody 105-lecia praw miejskich w Zawierciu to również wydarzenia z udziałem mieszkańców. W niedzielę 5 lipca o godz. 16.00 zaplanowano happening ekologiczny zatytułowany „105 SADZONEK NA 105-lecie”, który odbędzie się przy fontannie miejskiej na pl. św. Jana Pawła II. Zawiercianie otrzymają 105 sadzonek drzew, a ponadto dla dzieci przewidziano warsztaty twórczego recyklingu. A o godz. 17.00 przy Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” odbędzie kadryl na koniach, który zostanie wykonany przez członków sekcji sportowej Jurajskiego Szwadronu Kawalerii. O tej samej godzinie, ale przy Filii MOK „Centrum” w Kromołowie odbędzie się koncert zespołu Folky Band. Ostatnią imprezą, kończącą obchody będzie koncert Orkiestry Dętej CMC, o godz. 17.15 w Parku Miejskim im. Adama Mickiewicza.
Do obchodów 105-lecia praw miejskich Zawiercia włączyła się Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu, która przypomina na swojej stronie internetowej laureatów konkursu historyczno-literackiego zatytułowanego „Opowiem Wam o swoim Zawierciu”, który odbył się w 2015 r.
Dla osób lubiących zwiedzanie na „świeżym powietrzu” wiele atrakcji przygotowano na Zamku Ogrodzieniec. Cykliczną imprezą organizowaną, co tydzień jest tzw. „wieczór z duchami”, a jest to zwiedzanie Zamku, które rozpoczyna się wieczorem o godzinie 21.30 w każdy piątek. Bierze w nim udział oprócz turystów, przewodnik i zatrudnieni aktorzy. Turyści, którzy nie lubią spacerować w nocy po Zamku Ogrodzieniec mogą się wybrać na tzw. Baśniogród. Wydarzenie jest zaplanowane na 10 i 11 lipiec o godz. 10.00. „Baśniogród” to przegląd i warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży.
Inne atrakcje dla dzieci przygotowała Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Ogrodzieńcu. Aby uatrakcyjnić dzieciom pobyt w domu przygotowano na stronie Facebooku zajęcia online. Zaplanowano, iż trzy razy w tygodniu, a więc w poniedziałek, wtorek i czwartek będą poświęcone innym zagadnieniom np.: bajkom, zagadkom i eksperymentom, czy kreatywności.
Odmienne podejście do dzieci i rodziców zaprezentowała Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach. Dla dzieci założono Klub Młodego Czytelnika w stylu Montessori. Dziecko może uczestniczyć w zajęciach indywidualnych, lub w grupie prowadzonej przez animatora – bibliotekarza. Dzieci i rodzice mogą w czasie pobytu w bibliotece korzystać z księgozbioru. Warto dodać, iż grupy są małe, bowiem może w nich przebywać najwyżej 10 osób, a rodzice lub opiekunowie powinni zachowywać dystans między sobą ze względu na epidemię koronawirusa.
Nieco skromniej przygotowano ofertę dla dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów szkół podstawowych w Żarnowcu. Gminna Biblioteka Publiczna ogłosiła konkurs na plakat, który ma promować bibliotekę i korzystanie z księgozbioru. Plakat może być wykonany dowolną techniką, a prace należy składać do 17 lipca.
W inny sposób ujęto kwestie kulturalne na okres wakacji w gminie Łazy. W ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2020”, Miejski Ośrodek Kultury zaplanował zajęcia indywidualne, lub w małych grupach (4 – 6 osób) dla dzieci i młodzieży: plastyczne, wokalne, studio nagrań, zajęcia taneczne, nauka gry na pianinie, gitarze, keyboardzie.
Inne atrakcje przygotowała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łazy, która organizuje zarówno zajęcia online, jak i w plenerze np.: poniedziałkowy Wirtualny Klub Młodego Podróżnika, zagadkowe wtorki, zielone czwartki, piątkowe kadry przeszłości. W lipcu miasto Łazy oferuje dla rodzin z dziećmi „Grę miejską w stylu PRL” oraz „Pokoloruj Łazy” czyli warsztaty graffiti dla dzieci powyżej 8 lat.
Do bardzo interesujących inicjatyw należy zaliczyć tzw. „Automobil kinowy”, który odbędzie się w sierpniu. Będzie to kino samochodowe pod gwiazdami nad Zalewem Mitręga. Nie ma ograniczeń wiekowych.
fot. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu