Bitwa o Wozy. Gmina Irządze dostanie wóz strażacki

To była wielka mobilizacja w gminie Irządze. W niedzielę (12.07.) do urn poszło aż 77,35 proc. wszystkich uprawnionych do głosowania. Najwięcej w powiecie zawierciańskim. Była to także najwyższa frekwencja wśród gmin byłego województwa częstochowskiego. Oznacza to, że gmina Irządze wygrała „Bitwę o Wozy”.


Wielka mobilizacja w gminie Irządze przyniosła pozytywne efekty. W niedzielę (12.07.) do urn poszło aż 77,35 proc. wszystkich uprawnionych do głosowania. Najwięcej w powiecie zawierciańskim. Zapewne powodem była nie tylko chęć wybrania prezydenta RP, ale także akcja „Bitwa o Wozy”.

Przypomnijmy. Podczas drugiej tury wyborów Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ruszyło z drugą turą „Bitwy o Wozy”. Tym razem zmieniono zasady. Wóz strażacki otrzymają gminy do 20 tys. mieszkańców z największą frekwencją w II turze wyborów prezydenckich w każdym z byłych 49 województw (według stanu na 31 grudnia 1998 roku). Oznacza to, że gmina Irządze będzie mogła cieszyć się z nowego wozu strażackiego. W żadnej z gmin byłego województwa częstochowskiego nie udało się osiągnąć aż tak wysokiej frekwencji. Drugi rezultat osiągnęła dopiero gmina Niegowa (powiat myszkowski), gdzie do urn poszło 73,5 proc. wszystkich uprawnionych do głosowania.

– Jestem trochę zaskoczony, ale jednocześnie to pokazuje, że gmina jest jednością i z takimi ludźmi można góry przenosić. Chciałem podziękować wszystkim radnym, sołtysom, paniom z Kół Gospodyń Wiejskich i druhom z naszej gminy. To dzięki nim udało się osiągnąć taką frekwencję. Żadna z miejscowości z naszej gminy nie zazdrościła drugiej. Wszyscy się zmobilizowali dla wspólnego dobra, bo to poprawi bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców – mówi Jan Molenda, wójt gminy Irządze. – To będzie potężne wsparcie dla gminy, bo nas nie stać byłoby na taki wydatek. Mamy wysłużony sprzęt. Kupowaliśmy zazwyczaj używane pojazdy. A już na pewno nie byłoby nas stać na nowy samochód pożarniczy. Mamy dużo terenów rolniczych i lasów, gdzie może dochodzić do pożarów. Do tego dochodzą takie wyjazdy jak zabezpieczenie wypadków i inne zagrożenia miejscowe. Nowy samochód na pewno się przyda – dodaje. 

Gdzie trafi nowy wóz strażacki? Uzgodniono, że pojazd otrzyma miejscowość z najwyższą frekwencją wyborczą. W przypadku gminy Irządze prawdopodobnie będzie to Witów, gdzie do urn poszło aż 83,66 proc. mieszkańców uprawnionych do głosowania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button