Bitwa o Wozy. Gmina Irządze dostanie wóz strażacki

To była wielka mobilizacja w gminie Irządze. W niedzielę (12.07.) do urn poszło aż 77,35 proc. wszystkich uprawnionych do głosowania. Najwięcej w powiecie zawierciańskim. Była to także najwyższa frekwencja wśród gmin byłego województwa częstochowskiego. Oznacza to, że gmina Irządze wygrała „Bitwę o Wozy”.


Wielka mobilizacja w gminie Irządze przyniosła pozytywne efekty. W niedzielę (12.07.) do urn poszło aż 77,35 proc. wszystkich uprawnionych do głosowania. Najwięcej w powiecie zawierciańskim. Zapewne powodem była nie tylko chęć wybrania prezydenta RP, ale także akcja „Bitwa o Wozy”.

Przypomnijmy. Podczas drugiej tury wyborów Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ruszyło z drugą turą „Bitwy o Wozy”. Tym razem zmieniono zasady. Wóz strażacki otrzymają gminy do 20 tys. mieszkańców z największą frekwencją w II turze wyborów prezydenckich w każdym z byłych 49 województw (według stanu na 31 grudnia 1998 roku). Oznacza to, że gmina Irządze będzie mogła cieszyć się z nowego wozu strażackiego. W żadnej z gmin byłego województwa częstochowskiego nie udało się osiągnąć aż tak wysokiej frekwencji. Drugi rezultat osiągnęła dopiero gmina Niegowa (powiat myszkowski), gdzie do urn poszło 73,5 proc. wszystkich uprawnionych do głosowania.

– Jestem trochę zaskoczony, ale jednocześnie to pokazuje, że gmina jest jednością i z takimi ludźmi można góry przenosić. Chciałem podziękować wszystkim radnym, sołtysom, paniom z Kół Gospodyń Wiejskich i druhom z naszej gminy. To dzięki nim udało się osiągnąć taką frekwencję. Żadna z miejscowości z naszej gminy nie zazdrościła drugiej. Wszyscy się zmobilizowali dla wspólnego dobra, bo to poprawi bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców – mówi Jan Molenda, wójt gminy Irządze. – To będzie potężne wsparcie dla gminy, bo nas nie stać byłoby na taki wydatek. Mamy wysłużony sprzęt. Kupowaliśmy zazwyczaj używane pojazdy. A już na pewno nie byłoby nas stać na nowy samochód pożarniczy. Mamy dużo terenów rolniczych i lasów, gdzie może dochodzić do pożarów. Do tego dochodzą takie wyjazdy jak zabezpieczenie wypadków i inne zagrożenia miejscowe. Nowy samochód na pewno się przyda – dodaje. 

Gdzie trafi nowy wóz strażacki? Uzgodniono, że pojazd otrzyma miejscowość z najwyższą frekwencją wyborczą. W przypadku gminy Irządze prawdopodobnie będzie to Witów, gdzie do urn poszło aż 83,66 proc. mieszkańców uprawnionych do głosowania. 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button