Budowa posterunku w Kroczycach ma opóźnienie. Konieczne było wyłonienie nowego wykonawcy

Budowa posterunku policji w Kroczycach to inwestycja, która ma poprawić bezpieczeństwo w gminie. Prace zostały jednak wstrzymane. Nie miało to związku z pandemią koronawirusa, a opieszałością poprzedniego wykonawcy inwestycji. Umowa została rozwiązana i konieczne było ogłoszenie nowego przetargu. 


Budowa posterunku policji w Kroczycach rozpoczęła się na początku 2018 roku. Wykonawcą inwestycji zostało konsorcjum dwóch zawierciańskich firm. Umowa opiewała na około 1,6 mln złotych. Obejmowała prace budowlane. Nie zawierała kosztów wyposażenia obiektu. Firma zdążyła wykonać roboty fundamentowe, jak również roboty budowlane związane ze wznoszeniem ścian konstrukcyjnych parteru, budową stropu oraz schodów. Wykonawca miał zakończyć inwestycję w 2019 roku. Na ponad rok wstrzymał jednak prace związane z budową posterunku, a obiekt nie został oddany w terminie. 

– Mając na względzie, że generalny wykonawca nie wywiązał się z zobowiązań umownych, w dniu 19.01.2020 roku zawarta z nim umowa została rozwiązana z przyczyn niezależnych od zamawiającego. Została rozwiązana w szczególności z powodu bezzasadnego wstrzymania prac przez firmę BUDOREM na okres ponad 13 miesięcy – przekazała podinsp. Aleksandra Nowara, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. 

Ogłoszono kolejny przetarg na wykonawcę kroczyckiej inwestycji. Na początku lipca minął termin składania ofert. Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach przewiduje, że w najbliższych tygodniach zostanie wyłoniony kolejny wykonawca. Zakończenie budowy posterunku w Kroczycach zaplanowane jest na 2021 rok. 

– Przewiduje się, iż ostateczna wartość budowy Posterunku Policji w Kroczycach wraz z wyposażeniem nie przekroczy 2,4 mln złotych. Na znaczny wzrost kosztu budowy nowej siedziby posterunku duży wpływ ma ciągły wzrost cen materiałów budowlanych oraz stawek roboczogodzin. Istotną rzeczą jest również fakt, że zauważalne jest malejące zainteresowanie wykonawców inwestycjami realizowanymi przez jednostki budżetowe – dodaje Aleksandra Nowara. 

Służbę w budynku posterunku policji w Kroczycach ma pełnić docelowo 9 funkcjonariuszy policji. Inwestycja ma na celu poprawienie bezpieczeństwa w rozległym terytorialnie powiecie zawierciańskim. Przypomnijmy, że obecnie gmina podlega pod posterunek w odległych o ponad 20 kilometrów Szczekocinach. Dzielnicowym dla gminy Kroczyce jest asp. Zbigniew Przybylik.

Gmina Kroczyce jest dość bezpieczna. W ramach Krajowej Mapy Zagrożeń w 2019 roku zgłoszono tam 36 wykroczeń. Potwierdzono 15 z nich. Sporo z nich dotyczyło picia alkoholu w niedozwolonych miejscach oraz przekraczania dozwolonej prędkości. Łącznie na terenie gminy odnotowano 379 interwencji, 4 wypadki i 61 kolizji. Czy posterunek policji w Kroczycach jest potrzebny?

– To jest bardzo ważna inwestycja dla gminy Kroczyce. Z roku na rok przybywa nam liczba mieszkańców. Coraz więcej osób decyduje się na zamieszkanie w naszej gminie. Rośnie także liczba odwiedzających nas turystów. Nie wyobrażam sobie, aby w takiej sytuacji nie było u nas posterunku policji – mówi Stefan Pantak, wójt gminy Kroczyce. – Niestety, ciągle rośnie liczba aktów wandalizmu na terenie gminy Kroczyce. W ostatnim czasie zniszczono nam dwie wiaty przystankowe. W Lgotce wandale zrobili pod wiatą ognisko. Do rozpalenia go wykorzystali ławki znajdujące się wewnątrz. Obecnie przestępcom jest łatwiej działać, bo policjanci muszą przyjechać aż z Zawiercia. To co najmniej kilkanaście minut drogi. To czas, który złodzieje bez problemu wykorzystają do włamania do sklepu na “Krupówkach”. Posterunek policji znacznie poprawi bezpieczeństwo w naszej gminie – dodaje. 

fot. Wizualizacja posterunku w Kroczycach/KPP Zawiercie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button