
Dożynki powiatowe nie odbędą się w tradycyjnej formie
Sierpień w powiecie zawierciańskim od lat kojarzy się z dożynkami. Święta plonów cieszą się ogromną popularnością. W tym roku będzie jednak inaczej. Z powodu pandemii koronawirusa dożynki powiatowe nie odbędą się w tradycyjnej formie. Prawdopodobnie rolnicy podziękują za plony w nieco skromniejszej formie.
Dożynki to święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Uroczystości odbywają się zazwyczaj w sierpniu i na początku września. Zazwyczaj rozpoczyna je msza święta dziękczynna, po której formowany jest korowód dożynkowy. Idą w nim samorządowcy, Koła Gospodyń Wiejskich, orkiestry dęte oraz mieszkańcy poszczególnych gmin. Na tę okazję przygotowywane są piękne wieńce dożynkowe, które są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów dożynek.
W tym roku dożynki powiatowe miały odbyć się w gminie Zawiercie. Planowane były na niedzielę, 16 sierpnia. Powiat zawierciański na ich organizację pozyskał nawet dofinansowanie. Mszę świętą dziękczynną miał poprowadzić bp Andrzej Przybylski. Niestety, pandemia koronawirusa pokrzyżowała ambitne plany.
– Dożynki powiatowe na pewno nie odbędą się w takim wymiarze, jak co roku. Pandemia koronawirusa spowodowała, że zwlekaliśmy z przygotowaniami. Aby odbyły się z tym tradycyjnym rozmachem, to przygotowania powinny ruszyć już w maju. Pomysły zostaną jednak na kolejne lata. Dbamy przede wszystkim o bezpieczeństwo naszych mieszkańców. To dla nich organizowana jest co roku ta impreza – mówi Paweł Sokół, wicestarosta zawierciański.
Dożynki są jednak uroczystością, podczas której rolnicy dziękują za tegoroczne plony. Władze powiatu zawierciańskiego nie chcą odebrać im tej możliwości. Prawdopodobnie odbędzie się skromna uroczystość.
– Chcielibyśmy zrobić mniejszą i znacznie skromniejszą uroczystość. Jeśli się zdecydujemy na jej organizację, to ona odbędzie się tydzień później, niż pierwotnie zakładaliśmy (23 sierpnia -przyp. red.). Każda gmina przygotowałaby jeden wieniec dożynkowy. Na wydarzeniu byliby tylko symboliczni reprezentanci gmin. Nie zabraknie wtedy mszy świętej dziękczynnej. Mam nadzieję, że poprowadziłby ją bp Andrzej Przybylski. W ten sposób moglibyśmy skupić się na tym aspekcie duchowym, który w dożynkach jest przecież najważniejszy. Ta uroczystość ma być podziękowaniem za plony – dodaje Paweł Sokół.
Fot. arc. Starostwo Powiatowe w Zawierciu