
W szpitalu w Zawierciu laparaskopowo usunięto guza trzustki
Szpital Powiatowy w Zawierciu może pochwalić się unikatową operacją, którą przeprowadził zespół medyczny pod kierownictwem prof. Stanislava Czudka. U 30-letniej pacjentki usunięto guza trzustki. Operację przeprowadzono metodą laparoskopową.
W Szpitalu Powiatowym w Zawierciu przeprowadzono metodą laparoskopową usunięcie guza trzustki. Pacjentka to 30-letnia kobieta, a operację przeprowadził zespół medyczny pod kierownictwem prof. Stanislava Czudka. O tym, że jest to nowatorska metoda świadczy fakt, że pierwszą tego typu operację w Polsce przeprowadzono 6 lat temu. Jesienią 2014 roku wykonał ją zespół z II Katedry Kliniki Chirurgii Krakowa kierowany przez prof. Andrzeja Budzyńskiego. Operacja u Pani Eweliny przebiegła bez komplikacji, a pacjentka wróciła już do pełni sił.
Jak wyjaśnił prof. Czudek, niejednolita budowa guza powoduje, że wskazaniem jest usunięcie operacyjne. W dodatku biopsja nie ustala w sposób jednoznaczny, czy jest to nowotwór złośliwy, czy nie.
Tradycyjna operacja chirurgiczna polega na wykonaniu dużego cięcia około 20-30 cm. Dodatkowo w trakcie operacji trzustka usuwana jest razem ze śledzioną. W przypadku operacji laparoskopowej dokonuje się kilku niewielkich nacięć i wprowadza się przez nie laparoskop z kamerą i narzędzia. Dzięki operacjom laparoskopowym pacjent traci mniej krwi podczas zabiegu, a czas pobytu w szpitalu i rekonwalescencji jest krótszy. Dodatkowo można wskazać na efekt kosmetyczny, bo blizny są minimalne.
Stosowanie metody laparoskopowej w przypadku guzów trzustki nie jest powszechnie wykorzystywane, gdyż wymaga od prowadzącego ją chirurga dużego doświadczenia. Od szpitala wymaga natomiast wyposażenia w odpowiedni sprzęt.