
W gminach Kroczyce i Szczekociny powstanie gazociąg
Mieszkańcy czekają na budową gazociągu na terenie gmin Kroczyce i Szczekociny. Gazyfikacja w części miejscowości planowana na najbliższe lata. Pandemia koronawirusa nie zakłóciła prac zaplanowanych w harmonogramie inwestycji.
W gminie Kroczyce dokumentacja projektowa gazociągu zostanie przygotowana w listopadzie 2021 roku, a dla gminy Szczekociny powstanie w styczniu 2022 roku. Ewentualne opóźnienia w realizacji inwestycji mogą wynikać z przyczyn niezależnych od Polskiej Spółki Gazownictwa. Rurociąg będzie przebiegał przez prywatne posesje, dlatego zgodnie z prawem ich właściciele muszą wyrazić na to zgodę.
Skąd pomysł na taką inwestycję? Duży wpływ na rozpoczęcie rozmów w tej sprawie miały liczne głosy mieszkańców oraz zaangażowanie samorządowców z Kroczyc i Szczekocin. Wszyscy zgodnie uważali, że budowa gazociągu jest bardzo potrzebna dla lepszego komfortu życia. W przypadku gminy Kroczyce dowodem na zapotrzebowanie na taką inwestycje było przeprowadzenie przez Polską Spółkę Gazownictwa ankiety wśród mieszkańców. W 2018 roku zebrano 1262 głosy. Mieszkańcy chcący wyrazić swoje zdanie oddawali głosy przez stronę Facebooka gminy oraz stronę internetową Kroczyc.
– W obu przypadkach rozpoczęcie prac koncepcyjnych było zainicjowane przez kontakt z samorządami lokalnymi wójtem Kroczyc oraz burmistrzem Szczekocin, mówi Radosław Jankiewicz, rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazownictwa.
Koszty zostaną w całości pokryte przez Polską Spółkę Gazownictwa. W przypadku gminy Kroczyce na ten cel zostanie przeznaczona kwota 10 mln złotych. Planowana trasa rozbudowy sieci przebiega przez miejscowości: Siamoszyce, Przyłubsko, Kroczyce i Podlesice. Polska Spółka Gazownictwa zakłada możliwość dalszej rozbudowy sieci na terenie gminy Kroczyce. Podobny będzie koszt inwestycji w gminie Szczekociny, gdzie powstanie około 31 kilometrów gazociągu. W obu przypadkach kwota zostanie rozłożona na inwestycje na okres 20 lat i będzie obejmować m.in. koszty amortyzacyjne oraz te związane z przyłączeniem nowych odbiorców do sieci.
Warto dodać, że w gminie Szczekociny nie było potrzeby pomiarów zapotrzebowania na inwestycje. Przedsiębiorcy przemysłowi z terenu gminy sami we własnym zakresie zaczęli proces gazyfikacji.