Zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości

Ruszyła rekrutacja wolontariuszy do kolejnej edycji Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. To jedne z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Potrzeba ponad 12 tys. wolontariuszy w całym kraju, aby najbardziej potrzebujące rodziny, osoby samotne oraz dzieci, mogły otrzymać pomoc, potrzeba łącznie ponad 12 tys. wolontariuszy. Szlachetna Paczka działa także w powiecie zawierciańskim. Tu również trwa rekrutacja. 

W wyniku pandemii koronawirusa co czwarty Polak utracił dochód lub ma w najbliższej rodzinie kogoś w takiej sytuacji. Pandemia koronawirusa dotknęła nas wszystkich, ale szczególnie ludzi wykluczonych społecznie oraz najmniej uprzywilejowanych. W tym roku tak pomoc osobom dotkniętym skutkami pandemii czy poszkodowanym w wyniku powodzi jest szczególnie ważna. Ludzie ,którzy utracili jedyne źródło dochodu lub bliską osobę też mogą liczyć na pomoc.  

W Szlachetnej Paczce prywatni darczyńcy odpowiadają na potrzeby osób najbardziej ubogich ze swojego miasta lub okolicy. O potrzebach tych rodzin dowiadują się wolontariusze, którzy sami w swoich społecznościach poszukują rodzin dotkniętych biedą. Odwiedzają je i pytają o to, czego im najbardziej brakuje. Liderzy zwracają się do placówek pomocowych o wytypowanie rodzin oraz osób potrzebujących wsparcia. Otwarcie bazy rodzin następuje w listopadzie. Wtedy też darczyńca może wybrać konkretną rodzinę i przygotować dla niej paczkę na święta. Jakie płyną korzyści z wolontariatu?

– Jest to poczucie realnego wpływu na życie rodzin z najbliższej okolicy, rozwijanie kompetencji przydatnych na rynku pracy i nawiązywanie znajomości. Zarówno prywatnych, jak i tych biznesowych. I oczywiście pomoc najbardziej potrzebującym. Nie ukrywamy, że najwięcej wolontariuszy w tym roku potrzebujemy do Akademii Przyszłości. Wolontariusz jest tam wsparciem dla dzieci ,które w siebie nie wierzą, mają niską samoocenę i trudności w szkole. W przypadku Akademii Przyszłości jest to współpraca długotrwała. Organizowane są wspólne wyjazdy z podopiecznym, pomoc w lekcjach oraz zwykła rozmowa. Musi to być przemyślana decyzja, gdyż dziecko przyzwyczaja się do wolontariusza i po rezygnacji czuję się odrzucone i pozostawione samo sobie – mówi Katarzyna Ferdyn, lider Szlachetnej Paczki w rejonie Zawiercie, Poręba Łazy. 

Dotarcie paczki do danej rodziny poprzedza proces rekrutacji nowych wolontariuszy oraz odpowiednie szkolenia, które ze względu na pandemię w tym roku są przeprowadzane online. Kolejnym etapem jest kompletowanie bazy rodzin, odwiedzenie wytypowanych rodzin i przeprowadzenie wywiadu na temat ich potrzeb. Następnie w listopadzie otwierana jest baza rodzin, w której darczyńcy mogą wybrać osoby lub rodziny potrzebujące pomocy. Darczyńcy przygotowują paczki wobec określonej listy potrzeb i dostarczają je do Szlachetnej Paczki. W  tzw. “weekend cudów” paczki trafią do potrzebujących. W tym roku będzie to 12-13 grudnia.                                                                                                                                       

Aby zostać Wolontariuszem wystarczy wejść na www.superw.pl oraz wysłać zgłoszenie. 

Fot. Facebook Szlachetna Paczka Zawiercie, Poręba, Łazy

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button