
Zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości
Ruszyła rekrutacja wolontariuszy do kolejnej edycji Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. To jedne z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Potrzeba ponad 12 tys. wolontariuszy w całym kraju, aby najbardziej potrzebujące rodziny, osoby samotne oraz dzieci, mogły otrzymać pomoc, potrzeba łącznie ponad 12 tys. wolontariuszy. Szlachetna Paczka działa także w powiecie zawierciańskim. Tu również trwa rekrutacja.
W wyniku pandemii koronawirusa co czwarty Polak utracił dochód lub ma w najbliższej rodzinie kogoś w takiej sytuacji. Pandemia koronawirusa dotknęła nas wszystkich, ale szczególnie ludzi wykluczonych społecznie oraz najmniej uprzywilejowanych. W tym roku tak pomoc osobom dotkniętym skutkami pandemii czy poszkodowanym w wyniku powodzi jest szczególnie ważna. Ludzie ,którzy utracili jedyne źródło dochodu lub bliską osobę też mogą liczyć na pomoc.
W Szlachetnej Paczce prywatni darczyńcy odpowiadają na potrzeby osób najbardziej ubogich ze swojego miasta lub okolicy. O potrzebach tych rodzin dowiadują się wolontariusze, którzy sami w swoich społecznościach poszukują rodzin dotkniętych biedą. Odwiedzają je i pytają o to, czego im najbardziej brakuje. Liderzy zwracają się do placówek pomocowych o wytypowanie rodzin oraz osób potrzebujących wsparcia. Otwarcie bazy rodzin następuje w listopadzie. Wtedy też darczyńca może wybrać konkretną rodzinę i przygotować dla niej paczkę na święta. Jakie płyną korzyści z wolontariatu?
– Jest to poczucie realnego wpływu na życie rodzin z najbliższej okolicy, rozwijanie kompetencji przydatnych na rynku pracy i nawiązywanie znajomości. Zarówno prywatnych, jak i tych biznesowych. I oczywiście pomoc najbardziej potrzebującym. Nie ukrywamy, że najwięcej wolontariuszy w tym roku potrzebujemy do Akademii Przyszłości. Wolontariusz jest tam wsparciem dla dzieci ,które w siebie nie wierzą, mają niską samoocenę i trudności w szkole. W przypadku Akademii Przyszłości jest to współpraca długotrwała. Organizowane są wspólne wyjazdy z podopiecznym, pomoc w lekcjach oraz zwykła rozmowa. Musi to być przemyślana decyzja, gdyż dziecko przyzwyczaja się do wolontariusza i po rezygnacji czuję się odrzucone i pozostawione samo sobie – mówi Katarzyna Ferdyn, lider Szlachetnej Paczki w rejonie Zawiercie, Poręba Łazy.
Dotarcie paczki do danej rodziny poprzedza proces rekrutacji nowych wolontariuszy oraz odpowiednie szkolenia, które ze względu na pandemię w tym roku są przeprowadzane online. Kolejnym etapem jest kompletowanie bazy rodzin, odwiedzenie wytypowanych rodzin i przeprowadzenie wywiadu na temat ich potrzeb. Następnie w listopadzie otwierana jest baza rodzin, w której darczyńcy mogą wybrać osoby lub rodziny potrzebujące pomocy. Darczyńcy przygotowują paczki wobec określonej listy potrzeb i dostarczają je do Szlachetnej Paczki. W tzw. “weekend cudów” paczki trafią do potrzebujących. W tym roku będzie to 12-13 grudnia.
Aby zostać Wolontariuszem wystarczy wejść na www.superw.pl oraz wysłać zgłoszenie.
Fot. Facebook Szlachetna Paczka Zawiercie, Poręba, Łazy