
Zmiany w przepisach ruchu drogowego! Na co musimy uważać?
Spore zmiany w przepisach ruchu drogowego przynosi 2021 rok. Najważniejsze z nich to koniec „jazdy na zderzaku” oraz zmiana pierwszeństwa na przejściach dla pieszych. Inaczej będą też wyglądać przeglądy techniczne.
W świetle obecnych przepisów, kierowcy zbliżający się do przejścia dla pieszych muszą zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu. Po wprowadzeniu zmian w przepisach, kierowca pojazdu, który zbliża się do przejścia dla pieszych będzie musiał – poza zachowaniem szczególnej ostrożności i ustąpieniem pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się już na przejściu dla pieszych, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu dopiero wchodzącemu na przejście. Kierowcy w ten sposób zostaną zmuszeni do obserwacji nie tylko samego przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy. Pierwszeństwo pieszych przy wchodzeniu na przejście nie będzie dotyczyło tramwajów. W tym wypadku pieszy musi zachować należytą ostrożność i zobowiązany jest do ustąpienia pierwszeństwa tramwajowi.
Wprowadzony zostanie też zakaz używania przez pieszych telefonów komórkowych (lub innych urządzeń elektronicznych) zaburzających prawidłowe postrzeganie otoczenia w trakcie wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.
Koniec z „jazdą na zderzak”
Jedną z głównych przyczyn wypadków na autostradach i drogach ekspresowych jest brak zachowania bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami. Na polskich drogach niemalże normą jest niebezpiecznie bliska jazda za poprzedzających pojazdem, tzw. „jazda na zderzaku”. Zmiany w przepisach ruchu drogowego mają wyeliminować takie zachowania.
Odległość za poprzedzającym nas samochodem będzie zależna od prędkości, z jaką się poruszamy. Na autostradach i drogach ekspresowych bezpieczna odległość między pojazdami wynosić będzie połowę aktualnej prędkości. Dla przykładu, kierowca jadący 100 km/h będzie musiał poruszać się 50 m za poprzedzającym samochodem, a 120 km/h – 60 m. Oczywistym zwolnieniem od tej zasady będzie manewr wyprzedzania.
Zmiana w przeglądach technicznych
Zdecydowanie największą zmianą będzie wprowadzenie obowiązku sfotografowania badanego samochodu. Diagnosta będzie musiał wykonać cztery zdjęcia całego pojazdu. Fotografie muszą być przechowywane przez pięć lat.
Przegląd techniczny pojazdu będzie można wykonać na 30 dni przed upływem ważności poprzedniego badania. Jeśli nasz pojazd otrzyma wynik pozytywny, na kolejną wizytę u diagnosty zostaniemy zapisani nie w oparciu o to, kiedy przyjechaliśmy sprawdzić samochód, a o datę wpisaną w dokumentach. W razie spóźnienia się z przeglądem o więcej niż 30 dni, będziemy musieli zapłacić dwukrotność składki podstawowej.
Kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać?
Dokładna data wejścia w życie nowych przepisów ruchu drogowego nie jest jeszcze znana. Pod koniec grudnia 2020 roku sejmowa Komisja Infrastruktury przyjęła zmiany bez żadnych poprawek. Teraz, jeżeli zmiany w przepisach zostaną zaakceptowane przez parlament, a następnie podpisane przez Prezydent, zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw.