
Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa
W związku z trwającym sezonem grzewczym Państwowa Straż Pożarna prowadzi akcję informacyjną pt. “Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. Jest to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.
W okresie jesienno-zimowym ryzyko powstania pożarów jest największe. Wiąże się to z koniecznością ogrzewania mieszkań oraz domów jednorodzinnych. Do pożaru dochodzi najczęściej z powodu wad lub niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych oraz gazowych. Dodatkowo, kolejnym zagrożeniem jest tzw. “cichy zabójca”, czyli tlenek węgla. W okresie grzewczym gwałtownie wzrasta ryzyko zatrucia się tym gazem, ponieważ jest on niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu, nie jest więc w żaden sposób wyczuwalny dla człowieka. Jest on szczególnie niebezpieczny, ponieważ blokuje dostęp tlenu do organizmu poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć. Ponadto jest lżejszy od powietrza i w szybkim tempie gromadzi się najczęściej pod sufitem.Tylko czujnik tlenku węgla potrafi wykryć ten śmiercionośny gaz. Detektor czadu nie jest specjalnie drogi – ceny najtańszych zaczynają się już od trzydziestu złotych, a mogą okazać się bezcenne, gdy uratują ludzkie życie! Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ konieczność posiadania czujki we własnym domu lub mieszkaniu jest często bagatelizowana przez mieszkańców. Niestety, czasem dochodzi do tragicznych sytuacji, gdy na ratunek jest już za późno.
Warto pamiętać o podstawowych zasadach, które pozwolą uniknąć zaczadzenia. To m.in. systematyczne czyszczenie, sprawdzanie szczelności i wykonywanie przeglądów technicznych przewodów kominowych oraz użytkowanie tylko sprawnych technicznie urządzeń, zgodnie z instrukcją producenta. Jest to szczególnie ważne, ponieważ każda nieszczelność może prowadzić do powstania pożaru czy też zatrucia tlenkiem węgla. Ponadto, nie wolno zasłaniać ani zakrywać urządzeń grzewczych oraz zaklejać kratek wentylacyjnych. Wszystkie tego typu miejsca muszą być odsłonięte, aby zapewnić swobodną cyrkulację powietrza. Należy również sprawdzić poprawność działania wentylacji w przypadku wymiany okien na nowe, ponieważ są one o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
Objawy zatrucia tlenkiem węgla to m. in. bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie oraz przyspieszona czynność serca. W sytuacji, gdy zaczynamy odczuwać powyższe symptomy, trzeba niezwłocznie przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.
fot. Śląska Policja