
Czy wiesz o kampanii społecznej “Dzieci kopią dorosłych”?
Zachowania dzieci niekiedy są idealnym odwzorowaniem postępowania dorosłych. Najmłodsi kopiują nie tylko pozytywne wzorce – także te negatywne, wszakże chłoną wszystko jak gąbka.Ten temat porusza w swojej kampanii Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Stworzył on akcję społeczną “Dzieci kopią dorosłych”, w której zwraca szczególną uwagę na powielanie przez dzieci zarówno pozytywnych, jak i negatywnych zachowań swoich dorosłych autorytetów, jakimi są rodzice, jak i też dziadkowie, nauczyciele itp. Kampanię wsparło 11 służb oraz instytucji wojewódzkich.
Jednym z kluczowych zachowań dzieci jest naśladownictwo. Poprzez obserwację otoczenia uczą się one, jak zachowywać się zarówno w rodzinie, jak i w społeczeństwie. Dorośli często zapominają, że najmłodsi starają się kopiować dosłownie wszystko, nie zwracając uwagi, czy jest to postępowanie złe, czy nie. Po wielu powtórzeniach konkretnych manier, mogą one wejść dziecku w nawyk i stać się zachowaniem trwałym. W związku z tym, ważne jest, aby zapewnić prawidłowe warunki rozwoju najmłodszych w celu przeciwdziałania patologiom oraz dysfunkcjom społecznym. Należy dostarczać dzieciom i młodzieży prawidłowych wzorców zachowań ze strony dorosłych i takie też utrwalać.
Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przygotowali wojewódzką kampanię społeczną “Dzieci kopią dorosłych”. Partnerami akcji są: ROME „METIS” w Katowicach, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Wojewódzki Ośrodkiem Ruchu Drogowego, Śląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu, Służba Ochrony Kolei, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Kampania ma na celu uwrażliwienie osób dorosłych na ich własne zachowanie, które może stać się wierną kopią dla najmłodszych. Tytuł tej akcji w nietypowy sposób zwraca uwagę na problem złych zachowań, które są kopiowane przez dzieci. Prowadzone w ramach tej inicjatywy działania mają na celu zachęcać młode osoby do reagowania na postępowanie dorosłych i piętnowania ich negatywnych postaw.
W ramach kampanii stworzono szereg materiałów informacyjno-edukacyjnych. Jednym z nich jest „Śląski Kalendarz Profilaktyczny 2021”. Śląscy policjanci oraz wspomniane wyżej podmioty za pomocą fotografii oraz krótkich opisów ukazują najpopularniejsze z negatywnych zachowań dorosłych, ale także wskazują pozytywne wzorce do naśladowania. Adresatami akcji są głównie dorośli, bacznie obserwowani przez najmłodszych na co dzień: członkowie rodziny, opiekunowie czy nauczyciele, a także inne osoby, które mogą wpływać na kształtowanie wzorców zachowań u dzieci. Drugą grupą, do której skierowana jest kampania, są dzieci i młodzież, wśród których promowane będą zachowania pozytywne oraz prawidłowa reakcja na niewłaściwe zachowania dorosłych w ich otoczeniu.
fot. Policja Zawiercie