Powiat w walce z wykluczeniem cyfrowym

Z inicjatywy Piotra Czarnojańczyka (członka zarządu powiatu) miasto Zawiercie uruchomiło projekt “Przeciwdziałanie wykluczenia cyfrowego mieszkańców Gminy Zawiercie”. Projekt jest skierowany do osób, które ukończyły 25 rok życia, a chciałyby poszerzyć swoje kompetencje IT. Wiek uczestników, a także umiejętności cyfrowe, jakie zdążyli już posiąść nie mają znaczenia. W projekcie uczestniczyć mogą zarówno osoby początkujące, jak i średnio zaawansowane. 

Program wspiera osoby z trudnościami w obszarze informatyki i umożliwiamy osobom starszym wykorzystywanie sprzętu informatycznego do wykonywania działań przez internet. Zajęcia będą prowadzone w formie modułowej:

  • Moduł I     –  “Rodzice w Internecie” 
  • Moduł II    –  “Moje finanse i transakcje w sieci”
  • Moduł III    –  “Kultura w sieci”
  • Moduł IV    –  “Mój biznes w sieci”

W dobie XXI wieku kompetencje „miękkie” odgrywają kluczową rolę w rozwoju lokalnych społeczności, ale nie tylko. Galopujący postęp technologiczny tworzy nowe bariery teleinformatyczne, które wpływają na różnice kompetencyjne. Z tego powodu tworzy się luka, która musi zostać wypełniona poprzez kolegialne działania samorządów i organizacji pozarządowych. Wspomniane podmioty tworzą przyjazne środowisko do nabywania nowych umiejętności cyfrowych przez osoby najbardziej zagrożenie wykluczeniem.

Instytut Rozwoju Rynku Pracy oraz władze Zawiercia konsekwentnie podejmują inicjatywy w celu zmniejszania tych dysproporcji. Obopólna współpraca pozwoli na lepszą koordynację projektem, a co za tym idzie, zmaksymalizowanie efektowność podejmowanych działań.

Więcej informacji na temat realizowanego projektu znajdą Państwo TUTAJ.

Adrian Misiak

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button