
Powiat.Ile można zarobić na segregacji odpadów?
Czy polityka ekologiczna musi być wyzwaniem dla gminy? Być może brakuje jedynie rzetelnej informacji? Gmina Szczekociny postanowiła to zmienić.
Uruchomiono kampanię informacyjno-edukacyjną, której celem jest zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców i zmniejszenie ilości wytwarzanych śmieci.
W czwartek, 11 lutego, gmina Szczekociny wystartowała z nowym zadaniem. Jest nim zmiana zachowań mieszkańców. Stworzono “Katalog dobrych praktyk”. Może być to zaskakujące, lecz poprzez dydaktykę, a później realizację zasad możemy wiele zmienić.
Segregując i kompostując odpady, zmniejszamy ilość wytwarzanych śmieci oraz zyskujemy wpływ na obniżenie opłaty za gospodarowanie odpadami.
Gmina Szczekociny, tworząc “Katalog dobrych praktyk” wykorzystała okazję, aby zaprezentować dane dotyczące gospodarki śmieciowej ze stycznia. W tym miesiącu zostało odebranych 163,32 Mg śmieci, składających się z:
- 91,80 Mg zmieszanych odpadów komunalnych
- 72,140 Mg śmieci posegregowanych
Opłata za gospodarowanie odpadami w styczniu wyniosła 195 167,40 zł. Tym samym zanotowano zmniejszenie się śmieci w porównaniu do ubiegłego roku o 28,22 Mg. Mieszkańcy zaczynają mieć coraz większy wpływ na lokalne środowisko.
W tej chwili podejmowane są działania kontrolne, których celem jest wykrycie nieprawidłowości przez Urząd Miasta i Gminy Szczekociny w zakresie usługi odbioru i gospodarowania śmieciami. Kontroli podlegają także inne kwestie. Skontrolowane zostaną pojemniki, przekazane przez gminę do zbierania śmieci. Poza zgodnością z regulaminem pracownicy firmy odbierającej śmieci powinni je okleić określonym zdjęciem.

Przysługujące mieszkańcom pojemniki na śmieci są różne. Ich pojemność jest zależna od ilości osób zamieszkujących nieruchomość. Zgłoszona w deklaracjach śmieciowych liczba osób zamieszkujących posesję ma bezpośredni wpływ na wysokość opłaty.
- Dla nieruchomości, na której zamieszkują 1 lub 2 osoby – dostarczamy pojemnik 120 l,
- Dla nieruchomości, na której zamieszkuje od 3 do 5 osób – dostarczamy pojemnik 240 l,
- Dla nieruchomości, na której zamieszkuje od 6 do 10 osób – dostarczamy pojemnik 360 l,
- Dla nieruchomości, na której zamieszkuje od 11 do 20 osób – dostarczamy pojemnik 1100l, przyjmując na każde następne 10 osób pojemnik o pojemności 1100 l – informuje gmina Szczekociny.
fot. YouTube, UMiG Sczekociny
Krzysztof A. Kluza