
Co dalej z Siewierskim Uniwersytetem Dziecięcym?
Uniwersytet Dziecięcy to inicjatywa, która cieszyła się ogromną popularnością. Niestety obecne warunki epidemiczne uniemożliwiły jego kontynuację. Jakie są jego rokowania na przyszłość?
Tomasz Dzierżanowski – Sekretarz Powiatu Zawierciańskiego oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta i Gminy Siewierz i jeden z założycieli Uniwersytetu Dziecięcego w Siewierzu odpowiedział na wszystkie nasze pytania, oraz opowiedział jego historię.
Uniwersytet Dziecięcy powstał w październiku 2016 roku. Pomysł na niego został zainicjowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Siewierz oraz Wyższą Szkołę Humanitas. Sama idea Uniwersytetu została zaczerpnięta z istniejącego już pomysłu innych miast na ten rodzaj szkolnictwa. Uruchomienie Uniwersytetu nie było prostym działaniem, ponieważ takimi inicjatywami głównie zajmują się urzędy gmin, a w Siewierzu cała organizacja zajęć spadła na Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta i Gminy Siewierz. Obecnie są jedynym takim Stowarzyszeniem w regionie.
Uczestnicy Uniwersytetu Dziecięcego w Siewierzu są w przedziale wiekowym od 6 do 12 lat. Wszystkie warsztaty i wykłady odbywały się w jedną wybraną sobotę w miesiącu. Zatem Uniwersytet jest dobrym przykładem na to, że młodzi ludzie inwestują swój wolny czas w rozwój samego siebie.
Na początku istnienia inicjatywy zajęcia odbywały się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Siewierzu, ale po otrzymaniu wypowiedzenia umowy po dwóch latach, Uniwersytet przeniósł się do Ochotniczej Straży Pożarnej w Piwoni, za co jest wszystkim strażakom ogromnie wdzięczny.
Tomasz Dzierżanowski zapytany o główny cel Uniwersytetu odpowiedział:
,,Głównym celem jest rozwój kreatywności i wyobraźni dzieci, zainspirowanie ich do własnych poszukiwań oraz pokazanie różnorodności świata nauki. Ważnym aspektem jest także wykorzystanie zdobytej wiedzy w życiu codziennym”.

Obecnie zajęcia są zawieszone w związku z pandemią Covid-19 – po ponad 4 latach działania Uniwersytet Dziecięcy został zmuszony do zatrzymania swoich zajęć. Planowany restart zajęć jest planowany na październik 2021 roku, czyli na kolejny rok akademicki.
Jakie są ulubione zajęcia uczestników? – odpowiada Tomasz Dzierżanowski:
,,Największą popularnością cieszą się zajęcia, podczas których nasi studenci mają okazję poznawać różne gatunki zwierząt. Z równie dużym zainteresowaniem spotykają się wykłady, na których dzieci aktywnie uczestniczą w doświadczeniach z zakresu chemii i fizyki. Jest to w głównej mierze zasługa wykładowców, z którymi współpracujemy. Połączenie zabawy z nauką daje świetne efekty dla dzieciaków, a nam – organizatorom olbrzymią satysfakcję.”
Uniwersytet Dziecięcy jest finansowany ze środków Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta i Gminy Siewierz, pochodzących ze składek członkowskich. Ponadto w głównej mierze finansowany jest także ze środków Spółki dla Zagospodarowania Wspólnoty Leśno-Gruntowej w Siewierzu.
Liczymy na szybkie wznowienie działalności Uniwersytetu Dziecięcego!
Martyna Urban