
Nocne igraszki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Od 1 maja rusza program “Zanocuj w lesie”. Nadleśnictwa w Polsce wyznaczyły obszary, gdzie będzie można na łonie natury, ale bezpiecznie rozbić namiot. Również na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zostały wyznaczone nowe miejsca.
1 maja rusza nowy Program Lasów Państwowych. Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej trzy nadleśnictwa: Złoty Potok, Siewierz i Olkusz przygotowały projekt “Zanocuj w lesie”. Został on stworzony pod nazwą “Jurajska Przygoda”. Program na Jurze będzie wspierany przez Grupę Jurajską GOPR, Związek Gmin Jurajskich i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.
Teren, który został wyznaczony do programu “Zanocuj w lesie” nie jest przypadkowy. Leśniczowie, którzy przyczynili się stworzenia tego przedsięwzięcia na Jurze, podkreślają, że chcą, aby turyści odkryli walory krajobrazowe tej ziemi. Ważnym elementem całej układanki są także wstawki historyczne związane ze Szlakiem Orlich Gniazd, czyli np. zamek Mirów czy Olsztyn. W udostępnionym obszarze znajduje się tzw. Ostoja Środkowojurajska, czyli Obszar Natura 2000. Nocleg na tym terenie będzie możliwy maksymalnie na dwie noce dla dziewięciu osób.
Na terenie tych trzech nadleśnictw został wyznaczony teren o powierzchni 5 tys. ha. Ze względu na tak ogromny obszar, grupa Jurajska GOPR przypomina o numerach alarmowych 601 100 300 i 985, które w sytuacjach zagrożenia życia są podstawą.
Liczba osób zainteresowanych tym programem cały czas rośnie. W Polsce od kilku lat można zauważyć rosnący trend survivali na łonie natury. W okresie pandemii las jest jedynym możliwym sposobem na korzystanie z usług hotelarskich. Z tego powodu właśnie Związek Gmin Jurajskich postanowił wesprzeć projekt nadleśnictw, bo przecież to właśnie natura daje nam bezpieczne miejsce do spędzania czasu.
Na stronie Związku Gmin Jurajskich możemy znaleźć przewodnik on-line, który “oprowadzi” nas po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Uwzględnia on parkingi, punkty widokowe, a nawet schroniska. Szczegółowe informacje o programie znajdą się pod koniec kwietnia na stronach internetowych nadleśnictw.
Martyna Urban