Kamil Drabek – młody wizjoner kobiecego piękna

Kamil Drabek pochodzi z Poręby. Na pierwszy rzut oka może wydawać się zwyczajnym młodym mężczyzną, ale  po obejrzeniu jego profilu na Instagramie ta obiekcja ulega zmianie. Kamil prowadzi internetową galerię prac, przedstawia w niej silne i inspirujące kobiety. Skąd pomysł na taką tematykę prac?

Kamil Drabek urodził się w Zawierciu i od małego mieszkał w Porębie. Uczęszczał do II Liceum im. Heleny Malczewskiej. Studia na kierunku filologii angielskiej ze specjalnością Projektowania Rozrywki Interaktywnej i Lokalizacji Gier i Oprogramowania podjął na Uniwersytecie Śląskim. W pewnym stopniu studia były kontynuacją rozwoju twórcy.

Od zawsze lubił rysować. Zaczęło się od prostych rysunków na lodówce w domu rodzinnym. Na początku były to postacie z bajek lub kreskówek. Czasem dziecięce niemożliwe do spełnienia marzenia zabawek zostały wylewane na papier. Były one wycinane, doszywane były do nich elementy i w taki sposób własnoręcznie zrobione twory zastąpiły masowe produkowane zabawki. Z miesiąca na miesiąc Kamil rozwijał swoje zdolności artystyczne, aż w końcu rysunki zaczęły przybierać bardziej estetyczne zarysy. Na swojej drodze młody twórca spotykał osoby, które ukierunkowały go w udoskonaleniu zdolności. Na początku była ta pani od plastyki, która zachęcała chłopca do udziału w konkursach i pomogła zorganizować pierwszy wernisaż.

Stopniowo prace młodego twórcy zaczęły się przekształcać z kolorowych i dziecinnych na cieniowane ołówkiem i dość skomplikowane. Kamil zaczął się uczyć nowych technik warsztatowych, wcześniej dla niego nieznanych. W końcu prace trafiły na social media, a konkretnie na Instagram. Stopniowo spotykał osoby o zbliżonych zainteresowaniach do niego. Dzięki temu Kamil mógł wymieniać się pomysłami i inspiracjami z innymi twórcami. Oczywiście nie stronił również od rozmów w kierunku twórczym. Social media umożliwiły twórcy nawiązanie kontaktów na cały świat, np. w Stanach Zjednoczonych, Turcji czy Brazylii.

Kamil na grupach dzieli się pracami, inspiruję się głównie tym, co widać w popkulturze i stara się oddać swoje spojrzenie na to:

“Nigdy nie miałem tak, że chciałem coś od kogoś skopiować, wręcz przeciwnie! Interesują mnie szczególnie niuanse z filmów. Inspirują mnie stare plakaty i stąd forma moich prac. Oczywiście starałem się je urozmaicać napisami lub tłami graficznymi, żeby nie były przeciętne.”

W pewnym momencie twórczość Kamila poszła w kierunku ręcznie rysowanych plakatów. Szczególnym obiektem zainteresowania twórcy były ręcznie rysowane plakaty filmowe z lat 80 i wcześniejszych lat. Kolejnym kierunkiem rozwoju w twórczości młodego chłopaka było ujęcie piękne kobiecej natury:

“Jestem feministą, w filmach i bajkach zawsze interesowały mnie silne postacie kobiece. Również w muzyce płeć żeńska bardziej mnie inspirowała. Moja inspiracja naturalnie ciągnie mnie w taką tematykę”

Kamil opowiada nam, że oczywiście lubi rysować też mężczyzn np. ich portrety, ale w naturalny sposób jego uwagę przyciągają tematy kobiece. Twórca tłumaczy nam także, że w dzisiejszym świecie istnieje według niego niezwykle wiele ciekawych i indywidualnych definicji kobiecości, co dodatkowo pcha jego twórczość w tym kierunku. Pewnego razu Dawid Podsiadło skomentował swój portret wykonany przez Kamila słowami: “Drogi Panie – sztos”. Dla artysty było to duże wyróżnienie..

Aktualnie chłopak pracuje w korporacji, gdzie zajmuje się administracją międzynarodowych stron internetowych. Jak mówi twórca, rysowanie jest dla niego pewnego rodzaju odskocznią, po codziennej zawodowej rutynie.

Dodatkowo młody chłopak uczestniczy w zagranicznym biznesie: “Wcześniej ludzie pytali mnie, czy mogą gdzieś kupić moje prace, dlatego postanowiłem działać w tym kierunku.” Kamil znalazł serwis, gdzie są udostępniane prace twórców. Strona jest amerykańska i daje możliwość rozwoju młodym artystom. Pomysł polegał na tym, że jego rysunki są umieszczane jako grafiki na bluzach i koszulkach lub drukowane w formie plakatów. Dzięki temu zagraniczni potencjalni odbiorcy mogą poznać jego twórczość i utożsamiać się z nią, a dodatkowo mały procent od sprzedaży trafia do Kamila.

Jakie plany ma młody artysta? Przede wszystkim Kamil marzy o tym, aby połączyć swoją karierę zawodową z pasją, bo przecież w życiu chodzi o to, żeby robić to, co się kocha. Twórca chce cały czas rozwijać swój talent i zdolności i przede wszystkim nigdy nie przestawać rysować, ale jak mówi, czas pokaże, gdzie skieruje jego ścieżkę życia.

Link do profilu na Instagramie możecie znaleźć tu.

Martyna Urban

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button