
Najnowocześniejsze centrum wzroku w Zawierciu!
Pod koniec maja w Zawierciu zostanie otwarte najnowocześniejsze w mieście centrum wzroku. Wywodzące się z blisko 50-letniej optycznej historii rodziny Nawrotów centrum będzie łączyło tradycję, wiedzę i doświadczenie z nowoczesną diagnostyką i terapią wzroku oraz współczesną modą okularową. Z twórcami tego miejsca dr. Pawłem Nawrotem i jego ojcem Leonardem rozmawialiśmy o ich autorskiej inicjatywie.
Adrian Misiak: Czym jest „Dr Nawrot – Centrum Wzroku”?
Paweł Nawrot: Nasze centrum wzroku to odpowiedź na potrzeby pacjentów w niemal każdym wieku, poszukujących dokładnej i nowoczesnej diagnostyki narządu wzroku i terapii widzenia (specjalistycznych okularów, soczewek kontaktowych, terapii zeza czy niedowidzenia). Do tej pory osoby te musiały szukać pomocy poza Zawierciem, zazwyczaj na Śląsku. Drugą sferą naszej działalności będzie duży i naturalnie oświetlony salon, oferujący głównie oprawy marek optycznych, tzn. takich, które produkują wyłącznie oprawy okularowe.
Leonard Nawrot: Syn spędził swoje ostatnie 20 lat życia na zgłębianiu wiedzy o procesie widzenia, najnowszych metodach korekcji i usprawnianiu wzroku. Skończył studia magisterskie z optyki i optometrii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, czołowej uczelni optometrycznej w kraju, gdzie także obronił doktorat. Przez ten czas pisał publikacje, występował na konferencjach, szkolił studentów i kursantów, a wszystko to robi nadal, bo pasję do tej dziedziny odziedziczył po rodzicach. Moja żona też jest optykiem. Zaczynałem w tym zawodzie prawie 50 lat temu i mogę powiedzieć, że obecnie w optyce prawie wszystko się zmieniło. Ciągle rozwijana komputeryzacja daje niesamowite możliwości korekcji nawet najbardziej skomplikowanych wad wzroku.
AM: Wspomniał Pan o optometrii, Pana syn jest optometrystą. Panie Doktorze, proszę przybliżyć nam ten termin.
PN: Optometria jest dziedziną wiedzy stosowanej, skupionej na procesie widzenia, a w szczególności wszystkim, co służy ochronie, usprawnieniu i zachowaniu tego procesu. W mocno rozwiniętych krajach europejskich, takich jak: Wielka Brytania, Niemcy, Irlandia, Holandia czy kraje skandynawskie, optometrysta jest specjalistą pierwszego kontaktu w problemie wzrokowym. Dobiera on odpowiednie moce okularów, aplikuje soczewki kontaktowe, a także planuje i prowadzi trening wzrokowy. W przypadku obecności zmian chorobowych wzroku, kieruje pacjenta do lekarza okulisty lub innego specjalisty w celu dalszej terapii. Ważne, abyśmy wiedzieli do kogo zwrócić się w problemie wzrokowym. Jeżeli mamy problem z niewyraźnym widzeniem, zmęczeniem oczu, uciekającym okiem lub chcielibyśmy nosić soczewki kontaktowe, powinniśmy udać się do optometrysty. Jeśli mamy czerwone oko, ból oka, gwałtowne lub postępujące zaniewidzenie – naszym wyborem powinien być lekarz okulista. Generalnie: optometrysta koryguje, okulista leczy.
AM: Najnowocześniejsze centrum wzroku w Zawierciu – co nowego oferujecie mieszkańcom?
PN: Stawiamy na kompleksowość, tak aby podczas jednej wizyty u nas, pacjent dowiedział się wszystkiego o swoim wzroku. Uzyskamy to jedynie dzięki współpracy między okulistą, optometrystą, a już niedługo także ortoptystą (specjalista od zeza). Diagnostyka wzroku to dwa niezależne gabinety (okulistyczny i optometryczny) oraz pracownia diagnostyki obrazowej oka, wyposażona m.in. w aparat OCT, topograf rogówki, funduskamerę czy biometr optyczny. Dzięki tym specjalistycznym urządzeniom dobierzemy nie tylko każdy rodzaj okularów czy soczewki kontaktowe jednodniowe, dwutygodniowe lub miesięczne, ale też będziemy mogli aplikować specjalistyczne soczewki kontaktowe, w tym ortokorekcyjne, hamujące postęp krótkowzroczności u dzieci. Ogólnie temat krótkowzroczności to coś, na co położymy duży nacisk, gdyż obecna pandemia, poprzez nauczanie zdalne spowodowała lawinę tej wady wzroku wśród dzieci. W planach jest też poszerzenie terapii widzenia o zezy wymagające terapii gabinetowej oraz aplikacja pomocy dla osób słabowidzących, głównie w podeszłym wieku, którym choroby oczu zabierają widzenie. Z diagnostyki okulistycznej chorób oczu będziemy mieli możliwość badania struktury przedniej i tylnej części oka, będziemy w stanie rozpoznawać wczesne, subtelne objawy jaskry, zwyrodnienia plamki żółtej, wykonywać zdjęcia dna oka w wysokiej rozdzielczości czy mierzyć ciśnienie oka bez kropli znieczulających. Pozostając wierni rodzimej przedsiębiorczości nabywamy najnowszy model tomografu optycznego OCT REVO z firmy Optopol Technology z Zawiercia. Myślę, że warto wspomnieć, że firma ta to jedna z czołowych firm produkująca takie urządzenie, mogąca pochwalić się najszybszym tomografem siatkówki na świecie!
AM: Wasz slogan mówi, że łączycie tradycję z nowoczesnością. Jakie według Was są największe zalety takiego połączenia?
LN: O działalności naszej firmy możemy bez wątpienia mówić jako o firmie z tradycją. Składa się na nią etyka pracy, blisko 50-letnie doświadczenie w obsłudze klienta i pacjenta, znajomość branży oprawek i soczewek okularowych, stali klienci, którzy przychodzą do nas już jako trzecie pokolenie.
PN: Nowoczesność w naszym wydaniu to stosowanie najnowszej wiedzy i technologii w celu doboru najlepszych rozwiązań optycznych i poprawy jakości wzroku tam, gdzie jeszcze niedawno było to niemożliwe. Poza tym nowoczesne podejście do jakości widzenia pacjenta opiera się na współpracy między specjalistami nie tylko nauk o widzeniu, ale też innych dziedzin jak fizjoterapia, integracja sensoryczna, psychologia czy neurologia.
AM: Kiedy otwarcie Waszego centrum?
LN, PN: Zapraszamy wszystkich mieszkańców na Dni Otwarte, które odbędą się 21 maja w godz. 14:00 – 18:00 oraz 22 maja w godz. 10:00 – 14:00. Będzie to okazja, aby zapoznać się z naszą ofertą opraw okularowych i badań wzroku, a przy okazji otrzymać drobne upominki i oferty specjalne. Poza tym każdy, kto przyjdzie do nas do końca czerwca z wydaniem aktualnej gazety Jura24 otrzyma 5% rabatu na dowolne przedmioty i usługi. Do zobaczenia!
Zapraszamy również na stronę internetową centrum wzroku Dr Nawrot.
Adrian Misiak
Artykuł sponsorowany
BRAWO mozna mozna! ps jak by Pan jeszcze mentalnosc Wielkopolan tu zaszczepil bylo by super-:)