
Hulajnogi wyjeżdżają na ulice!
20 maja 2021 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 720), regulująca status hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch oraz zasady korzystania z tych urządzeń w ruchu drogowym.
W związku z tym, że 23 kwietnia oficjalnie w Zawierciu pojawiły się hulajnogi elektryczne, warto przypomnieć w jaki sposób mieszkańcy mogą z nich skorzystać.
Jak krok po kroku wypożyczyć hulajnogi?
- Pobierz bezpłatną aplikację blinkee.city, za pomocą której wypożyczysz nasze skutery.
- Znajdź w aplikacji najbliższą hulajnogę i zarezerwuj ją. Masz 15 minut, aby spokojnie dotrzeć do pojazdu.
- Odblokuj pojazd w aplikacji.
- Jedź hulajnogą, gdzie chcesz, do parku, pracy, a nawet i urzędu
- Jeśli już przybyłeś do celu, zwróć jednak uwagę na strefy widoczne w aplikacji – te fioletowe, to te, gdzie hulajkę można zostawić.
O całej inicjatywie pisaliśmy TUTAJ.
Co do zmiany samych przepisów to aktualnie „zarówno hulajnoga elektryczna, urządzenie transportu osobistego, jak też urządzenia wspomagające ruch zyskały w ustawie – Prawo o ruchu drogowym swoją definicję, a osoby je użytkujące mają zarówno prawa, jak i obowiązki. Należy podkreślić, że hulajnoga elektryczna i urządzenie transportu osobistego w znowelizowanych przepisach mają status pojazdu.”
Warto nadmienić, że zgodnie z przepisami „oprócz obowiązku stosowania się do znaków drogowych, poruszania się z wyznaczoną prędkością czy sprecyzowanego ustępowania pierwszeństwa pieszemu dochodzą sankcje za niezachowanie trzeźwości oraz nieposiadanie stosownych uprawnień do poruszania się tymi urządzeniami. Zdefiniowanie nowych pojęć i reguł powinno uprościć funkcjonowanie wszystkich nas na coraz bardziej zatłoczonych ulicach, ale też chodnikach”.
Adrian Misiak
Jeden komentarz