Festyn w Zawierciu?

Cały rok czekania i jest! We wtorek, 29 czerwca, parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu obchodzi swoje święto. Na dzień odpustu przewidziano wiele atrakcji oraz uroczystych wydarzeń.

Osoby spodziewające się stonowanej i spokojnej uroczystości będą zdumione. Zaprzeczają temu licznie zgromadzone wokół kościoła kolorowe kramy, biegną od ul. Kościuszki do początków ul. 3 Maja. Święto parafii zbiega się pogodnym czasem zwłaszcza dla dzieci i młodzieży szkolonej. Szczególnie uczniowie mają powód, aby świętować niedawne zakończenie roku szkolonego i witać lato.  

Na licznych stoiskach można kupić kapelusze, kozie sery, zabawki, smakołyki czy choćby obrazy. Oficjalny początek wydarzenia miał miejsce o godzinie 8 rano i potrwa do 17 lub 18. Oczywiście, zdeterminowani w celu zajęcia najlepszego miejsca kramarze przybyli na miejsce o wczesnych godzinach rannych ok. 6 lub nawet 5. 

Odpust jest ważnym świętem parafii, dlatego nie może dziwić się słowom proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu – ks. Prał. Jana Niziołka. Podczas rozmowy telefonicznej dosyć enigmatycznie wypowiadał się na temat planowanych tego dnia wydarzeń jarmaczno-rozrywkowych. Nie chciał odwrócić uwagi od głównych i ważniejszych wydarzeń tego dnia. 

Kramy? Kramy oczywiście będą – po czym odsyłał do strony internetowej z opisem planowanych na dzień odpustu wydarzeń. Czytamy na niej o planowanym bierzmowaniu – czyli jednym z siedmiu sakramentów katolicyzmu oraz jednym z trzech sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. 

Oficjalna strona parafii poinformowała o planowanych obchodach w ogłoszeniu duszpasterskim, czytamy w nim: 

We wtorek Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła – dzień odpustu w naszej parafii. Msze św. o godz. 7:00, 9:00 i o godz. 18:00 suma odpustowa, której będzie przewodniczył biskup Antoni Długosz – udzieli naszej młodzieży Sakramentu Bierzmowania. Po mszy św. – Sumie Odpustowej pójdziemy w procesji za Jezusem wokół naszej świątyni. W tym dniu każdy, kto odwiedzi naszą Bazylikę i spełni zwyczajne warunki może uzyskać odpust zupełny. Proszę też o przygotowanie asysty procesyjnej. Intencje modlitwy różańcowej na miesiąc lipiec są wyłożone na ołtarzu Matki Bożej Częstochowskiej. 

Zdjęcia wykonane ok 9,30.

Krzysztof A. Kluza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button