
Jakie zmiany czekają gminę Zawiercie? – Jurajska Mapa Potrzeb Seniorów
Członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Zawiercia spotkali się z przedstawicielami Jurajskiej Mapy Potrzeb Seniorów, żeby omówić problemy i potrzeby seniorów z Zawiercia. Podczas dyskusji i spaceru badawczego utworzono szczegółową mapę oraz przygotowano podwaliny pod petycję, która ma zwrócić uwagę władz miasta.

Najważniejsze potrzeby jakie zauważyli seniorzy to:
- Zbyt krótki czas na przejście przez pasy na skrzyżowaniu ul. Leśnej i Paderewskiego obok Urzędu Miasta.
- Brak podświetlenia tablic z rozkładami jazdy na przystankach autobusowych. Tutaj jako przykład wyróżniono przystanek na ulicy Sikorskiego.
- Brak możliwości przemieszczenia się z rowerem na linii ul. 3 Maja i Towarowej. Istnieją tam podjazdy dla rowerów, są one jednak niedostosowane do seniorów.
- Wysokie chodniki i brak wyprofilowanych zjazdów z nich co utrudnia seniorom poruszanie się. Tutaj jako przykład została podana ulica Sądowa.
- Na ulicy Piastowskiej za to nie ma infrastruktury dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
- Utrudniony wyjazd z ulicy Porębskiej na Apteczną.
- Na ulicy Siewierskiej Długi odcinek bez przystanku autobusowego. Brak chodnika – dojścia do przystanku przy nieparzystych numerach budynków.
- Dzielnica Borowe Pole, kierunek Rudniki – brak ścieżki rowerowej oraz chodnika.
- Skrzyżowanie ul. Moniuszki z ul. Piłsudskiego od strony Biedronki – brak zabezpieczenia byłego przejścia dla pieszych.
- Skrzyżowanie ul. Kościuszki z ul. Sienkiewicza – brak tablicy informacyjnej w parku lub w okolicy pomnika.
- Punkt Obsługi Klienta TAURON – utrudniony kontakt dla osób 60+.
Zawierciański Uniwersytet Trzeciego Wieku działa od 2007 roku. Jego celem jest stworzenie wizerunku seniora pełnego energii i własnych inicjatyw. UTW to jedna z największych organizacji pozarządowych w całym powiecie zawierciańskim. Na sercu członków leży dobro społeczeństwa, w szczególności seniorów. Promują edukację w każdym wieku oraz zdrowy i aktywny styl życia.
Udział w Jurajskiej Mapie Potrzeb Seniorów umożliwi członkom organizacji na wskazanie władzom powiatu najpilniejszych potrzeb społeczności. W Zawierciu, które jest największym miastem objętym programem, seniorzy zgłosili najdłuższą listę ich uwag i potrzeb wymagających realizacji. Znajdują się na niej zarówno problemy dotyczące infrastruktury drogowej, jak i sprawy wymagające większego zaangażowania władz. Na kolejnych spotkaniach UTW stworzy petycję, a następnie wręczy ją prezydentowi. Z dokładną lokalizacją punktów można zapoznać się oglądając mapę.

Jeden komentarz