
Mieszkańcy zbudują pierwszy w Zawierciu ogród deszczowy
11 czerwca, w ramach Ekopikniku w zawierciańskim parku, zawiercianie będą mogli wybudować pierwszy w mieście ogród deszczowy. Budowa ogrodu, to część projektu Zielone Zawiercie, którego oficjalna inauguracja odbyła się kilkanaście dni temu.
Projekt Zielone Zawiercie, realizowany przez Fundację Sendzimira, zakłada zaprojektowanie przestrzeni dwóch parków – Parku Kościuszki i Parku Szymańskiego. Co najważniejsze, o przyszłym wyglądzie parków zdecydują sami mieszkańcy, którzy w ramach spotkań otwartych i warsztatów powiedzą, czego oczekują od tych przestrzeni i jak powinny one wyglądać.
W sobotę 11 czerwca w godzinach 14:00-19:00 przy Bocianówce mieszkańcy, we współpracy ze specjalistkami z Fundacji Sendzimira, wybudują ogród deszczowy.
– Ogród deszczowy staje się ważną formą zagospodarowania terenów zieleni, zwłaszcza w przestrzeni miejskiej. Ogród deszczowy jest nie tylko efektowny, ale przede wszystkim niezwykle pożyteczny. To rodzaj ogrodu, w gruncie lub pojemniku, który gromadzi wodę deszczową, stopniowo oddając ją do ekosystemu. Ideą takiego ogrodu jest maksymalne wykorzystanie wody deszczowej, która go zasila – mówi Maria Skotnicka, architektka, specjalistka Fundacji Sendzimira. – Zawierciański ogród deszczowy powstanie przy jednej ze ścian Bocianówki i przyjmować będzie wodę odpadową z całej powierzchni dachu. Rośliny, które specjalnie dobieramy do takiego ogrodu, mają za zadanie zatrzymać wodę deszczową, która zamiast spływać do kanalizacji będzie stopniowo wchłaniana – dodaje.
Wielogatunkowe ogrody deszczowe są w stanie zatrzymać nawet do 40% więcej wody opadowej niż tradycyjny trawnik. Są one prostym i efektywnym sposobem na zatrzymanie wód opadowych, które mogą rozwiązać problem zalewania budynków i ulic przez nawalne deszcze, jak również zatrzymują wodę podczas susz. Powszechnie stosowane mogą być olbrzymim wsparciem w adaptacji miasta do skutków zmian klimatu. Oczyszczają wodę, glebę i powietrze oraz produkują tlen.
W budowie ogrodu deszczowego będą mogli wziąć udział wszyscy, którzy zgłoszą chęć udziału na adres: zielone.zawiercie@sendzimir.gov.pl.
Fundacja zaprasza również mieszkańców na spacery badawcze, aby zabrali głos na temat potencjalnych zmian w zagospodarowaniu przestrzeni. Wyjście spod punktu konsultacyjnego o godzinie 16 i 17:30.
