
Eksponaty z huty szkła trafią do galerii Stara Łaźnia
Eksponaty z zawierciańskiej huty szkła zostaną uratowane. Część z nich została wykupiona przez Pałac Schoena – Muzeum w Sosnowcu. Pozostałą część kupiło miasto Zawiercie. Szkło z huty szkła będziemy mogli oglądać w galerii muzealnej Stara Łaźnia.
Huta Szkła w Zawierciu to zakład, który zajmuje ważne miejsce w historii miasta. Produkcję w nim zakończono w 2018 roku. Głównie z powodu ogromnych problemów finansowych. Na szczęście udało się uratować eksponaty zawierciańskiej huty szkła. Całość została wyceniona przez rzeczoznawcę syndyka na około 100 tys. złotych. W 2019 roku na zakup zdecydował się Pałac Schoena – Muzeum w Sosnowcu. Wtedy zaczęto ubiegać się o dofinansowanie z środków zewnętrznych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Udało się pozyskać 55 tys. złotych w ramach Programu Narodowej Kolekcji Sztuki Współczesnej. Pozwalało to na wykupienie znacznej części kolekcji.
Pozostała część będzie jednak bezpieczna. Na jej zakup zdecydowało się Zawiercie, które pozyska około 30 proc. zbiorów z wzorcowni. Koszt to około 37 tys. złotych, które będą pochodzić z budżetu miasta. Nawiązano także współpracę z Pałacem Schoena – Muzeum w Sosnowcu.
– Współpraca będzie polegać na wymianie i wypożyczaniu eksponatów, wspólnym organizowaniu wystaw dotyczących szkła z Huty Szkła Gospodarczego, pomocy merytorycznej dotyczącej pochodzenia szkła, prowadzeniu spotkań autorskich, wymianie i wypożyczaniu zbiorów muzealnych – wymienia Patryk Drabek, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miejskim w Zawierciu. – Eksponaty trafią do galerii Stara Łaźnia w Zawierciu. Będą prezentowane w sali szkła na piętrze galerii oraz w salach głównej i bankietowej – dodaje.
Zbiory wzorcowni huty szkła będą jedynie częścią eksponatów znajdujących się w galerii Stara Łaźnia w Zawierciu. Do nowej galerii trafią m.in. eksponaty z nieistniejącej już galerii muzealnej im. Leszka Dutki. Obecnie są odpowiednio zabezpieczone i znajdują się w magazynach Miejskiego Ośrodka Kultury.
– W galerii będzie można zobaczyć sztukę współczesną – dzieła malarskie, rysunki, grafikę, rzeźbę, szkło użytkowe, ceramikę użytkową. Będziemy również prezentować fotografię artystyczną i reportażową – dodaje Patryk Drabek.
Galeria Stara Łaźnia w Zawierciu ma być uruchomiona od 1 września. Zwiedzanie jej będzie bezpłatne. Galerię do otwarcia przygotowuje Karolina Kindler-Skowronek, artysta plastyk, projektant, grafik, nauczycielka reklamy i projektowania graficznego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Zawierciu.
Galeria znajduje się w budynku dawnej łaźni miejskiej na osiedlu TAZ. Obiekt został kompleksowo zmodernizowany. W ramach robót budowlanych wykonano prace związane z renowacją i odtworzeniem wszystkich elewacji budynku wraz z konstrukcją dachu. Prace nie ominęły również wnętrza obiektu. Obecnie miasto jest na etapie wyposażania galerii. Cała inwestycja kosztowała 3,8 mln złotych. Zawiercie pozyskało na ten cel duże dofinansowanie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Wyniosło ponad 2,7 mln złotych. Ponadto, miasto otrzymało z budżetu państwa ponad 327 tys. złotych.
fot. Paula Sobota