Huta Szkła w Zawierciu. Towary z niej sprzedawano w kraju oraz za granicą

Huta szkła w Zawierciu była jednym z największych zakładów przemysłowych w mieście. Produkty wyprodukowane w niej sprzedawano nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Niestety, problemy finansowe sprawiły, że produkcja została ostatecznie zamknięta w 2018 roku. 

Początki produkcji szkła w Zawierciu sięgają lat 70. XIX wieku, kiedy to właściciel majątku ziemskiego Andrzej Chmielewski założył hutę. Produkowała ona flaszki, kufle oraz słoje. Rozwój huty rozpoczął się w 1884 roku, gdy uruchomiono jeden piec donicowy, a właścicielami zakładu została firma Reich i S-ka. Wybudowano hale produkcyjne, magazyny oraz budynki administracyjne. Dla robotników sprowadzonych z Czech i Moraw wybudowano natomiast domy mieszkalne. Wymagano od nich ogromnej siły, gdyż praca była ciężka. Powodowało to u nich wiele chorób.

Od 1888 roku w hucie rozpoczęto produkcję lamp, wazonów, serwisów stołowych. Cechowały się wysoką jakością oraz były bogato zdobione. W 1912 roku zmienił się profil produkcji. Zaczęto wtedy produkować szkło oświetleniowe.

W 1900 roku przedsiębiorstwo przekształcono w Towarzystwo Akcyjne “Fabryki Szkła w Zawierciu”. W okresie I Wojny Światowej huta nie produkowała wyrobów, bo okupanci wywieźli surowce fabryczne i maszyny. Po zakończeniu wojny wznowiono produkcję, która w końcu lat 20. XX wieku wynosiła około 1200-1400 ton. Wytwarzano głównie szkło stołowe, galanteryjne, oświetleniowe i kryształy.

https://cdn.knightlab.com/libs/juxtapose/latest/embed/index.html?uid=303df34e-d6f1-11ea-bf88-a15b6c7adf9a

W 1929 roku w Poznaniu odbyła się Powszechna Wystawa Krajowa, na której wyroby zawierciańskiej Huty Szkła zdobyły Wielki Złoty Medal i dyplom honorowy. Fabryka zatrudniała wtedy 700 osób.Wyroby szklane eksportowano do Wielkiej Brytanii, Turcji, próbowano sprzedawać w krajach skandynawskich. Po pokonaniu wielkiego kryzysu gospodarczego w drugiej połowie lat 30. XX wieku zawierciańskie wyroby szklane były eksportowane do Kanady i USA, a przedstawicielstwa handlowe znajdowały się w czterech miastach II Rzeczypospolitej: Lwów, Wilno, Warszawa, Łódź. W latach okupacji niemieckiej Huta Szkła była czynna i utrzymany był ten sam model produkcji.

Po II wojnie światowej Huta Szkła została znacjonalizowana. Produkowano artykuły użytku domowego takie jak szklanki, kieliszki, spodki, popielnice, wazony cukiernicze. W latach 70. XX wieku dokonano modernizacji i automatyzacji huty, co pociągnęło za sobą likwidację przestarzałych urządzeń.

W 1998 roku Hutę Szkła przekształcono z przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną, a w 2009 roku został sprywatyzowany. Niecałe 10 lat później zakończono produkcję w zawierciańskiej hucie szkła. Powodem były ogromne kłopoty finansowe zakładu. Eksponaty z zasobów wzorcowni Huty Szkła zostały kupione od syndyka i trafią do Muzeum w Sosnowcu (Pałac Schoena) oraz Galerii Stara Łaźnia w Zawierciu. Co z budynkami zakładu? Zdaniem syndyka potencjalni inwestorzy nie zamierzają ich ratować. Korzystniejszym dla nich rozwiązaniem jest wyburzenie starych budynków. 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button