Osiedle na Stoku w Porębie. Teren zostanie uzbrojony. Będzie także droga dojazdowa

Osiedle na Stoku w Porębie ma powstać na terenie przy ulicy Partyzantów. Gmina robi wszystko, aby działki były jak najbardziej atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów. Teren zostanie uzbrojony. Powstanie także droga dojazdowa do osiedla. 

Osiedle na Stoku w Porębie to inwestycja, o której mówi się od kilku lat. W 2018 roku gmina podzieliła teren przy ulicy Partyzantów na mniejsze części. Powstało 17 działek o powierzchni około 1 tys. metrów kwadratowych każda. Zostaną one przeznaczone pod zabudowę indywidualną. Ponadto, przewidziano działki dla deweloperów. Jedna ma około 8,7 tys. metrów kwadratowych, a druga aż 20 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Atutem Osiedla na Stoku w Porębie jest jego lokalizacja. Do centrum miasta jest niespełna kilometr, a na terenie działek jest bardzo spokojnie. Na dodatek, przy dobrej pogodzie i niezłej jakości powietrza widać Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu.

– Teren ma aż 17 hektarów. Docelowo ma tam powstać 200 domów jednorodzinnych. To ma być osiedle w stylu amerykańsko-kanadyjskim. Nowoczesne i z parterową zabudową. Naszym atutem jest bardzo dobra lokalizacja działek. Teren jest blisko centrum Poręby, a jednocześnie na uboczu i blisko lasu. Z dala od miejskiego zgiełku. Dodatkowo z widokiem na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Lepszej lokalizacji do codziennego życia nie można sobie wyobrazić – mówi Ryszard Spyra, burmistrz Poręby. 

Gmina Poręba robi wszystko, aby działki były jak najbardziej atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów. Teren jest już częściowo uzbrojony, a w sierpniu 2020 roku ma rozpocząć się budowa prawie 720 metrów wodociągu. Za inwestycję odpowiada Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Porębie. Ponadto, w przyszłości planowane jest doprowadzenie na Osiedle na Stoku gazu oraz prądu. W tym roku wybudowana zostanie także droga dojazdowa na porębskie osiedle. 

– We wrześniu rozpoczynamy natomiast przetargi na sprzedaż działek na Osiedlu na Stoku. Wierzę mocno, że pojawią się wtedy pierwsze osoby zdecydowane na zakup. Tym bardziej, że jest zainteresowanie działkami w Porębie i okolicach wśród osób ze Śląska. Osiedle na Stoku to oferta dla osób młodych i aktywnych, aby przyjeżdżali do naszego miasta i to tutaj budowali swoje domy jednorodzinne. Chciałbym, aby Poręba zaczęła kojarzyć się jako nowoczesne nieduże miasto, w którym warto mieszkać. Jest dobrze skomunikowana z aglomeracją i dojazd do pracy do Katowic lub Sosnowca nie zajmuje wiele czasu. Tym bardziej, że – mam nadzieję – wkrótce powstanie wyczekiwana obwodnica i ten czas podróży będzie jeszcze krótszy – dodaje Ryszard Spyra. 

Warto dodać, że to nie jedyna inwestycja w Porębie. Prywatny deweloper rozpoczął budowę osiedla Kafar. Przy ulicy Zakładowej powstaje siedmiokondygnacyjny budynek, w którym znajdą się 52 mieszkania. Do wyboru lokatorzy mają mieszkania o metrażu od 33 do 85 metrów kwadratowych. Wśród nich są mieszkania dwu, trzy i czteropokojowe. Do lokali na parterze przewidziano tarasy z ogrodami. Mieszkania na wyższych kondygnacjach posiadają balkon lub ogród zimowy. Na ostatnim piętrze przewidziano natomiast apartamenty dla wymagających klientów, które będą miały przestronne tarasy. 

– Z tego co wiem, to w otoczeniu tego budynku planowane są kolejne bloki deweloperskie. Będzie zatem także możliwość kupienia nowego mieszkania w apartamentowcu. Do tego pozostaje rynek wtórny w istniejącej substancji mieszkaniowej. Mamy mieszkania zarządzane przez spółdzielnię oraz dwóch niezależnych od siebie zarządców nieruchomości. Jest konkurencja na rynku, czyli to co bardzo lubię. Powoduje to, że miasto pięknieje. Każdy z zarządców robi wszystko, aby nowi mieszkańcy wybrali ich blok. Poprawia zatem stan lokali, upiększa budynki. Zyskują na tym mieszkańcy i sama Poreba – dodaje Ryszard Spyra.

W Porębie buduje się także coraz więcej domów jednorodzinnych. Wykorzystywane są do tego prywatne działki. Zazwyczaj to mieszkańcy Poręby, którzy chcą wybudować własny dom. Pojawiają się także osoby spoza miasta, które kupiły działkę w tej miejscowości. W tym roku z gminie Poręba wydano pozwolenia budowlane na powstanie ponad 50 nowych budynków. 

– Depopulacja jest oczywiście faktem. Mierzy się z nią każda gmina. Mam nadzieję, że uda nam się zatrzymać trend. A dzięki naszym działaniom uda się sprawić, że Poręba będzie dobrym miejscem do życia i będzie przyciągać nowych mieszkańców. A liczba mieszkańców naszej gminy będzie rosnąć – kończy Ryszard Spyra. 

Fot. Wizualizacja Osiedla na Stoku/UM Poręba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button