Święto Wojska Polskiego w Zawierciu. Uroczystości tradycyjnie pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza

Święto Wojska Polskiego w Zawierciu były dość tradycyjne. Na placu Teodora Stosika odbyła się uroczystość, podczas której delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Była także msza święta w intencji Ojczyzny.

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego to święto Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Obchodzone jest w tym dniu na pamiątkę Bitwy Warszawskiej, która w 1920 roku została stoczona z bolszewikami. Święto wprowadzone zostało w 1992 roku. Jest dniem wolnym od pracy, ponieważ w tym samym dniu przypada liturgiczne święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W tym dniu w całym kraju odbywają się uroczystości państwowe, msze święte w intencji Ojczyzny oraz pikniki rodzinne. 

Uroczystości odbywały się także w Zawierciu. Rozpoczęły się od przejazdu ulicami Zawiercia Jurajskiego Szwadronu Kawalerii im. Jana III Sobieskiego. Pod Pomnikiem Niepodległości złożono kwiaty. Złożono także pokłon Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Na placu T. Stosika w Zawierciu odbyły się natomiast tradycyjne uroczystości. Poprowadził je dr Marcin Janeczek, a o część artystyczną zadbało Stowarzyszenie Skautingu Katolickiego Azymut z Zawiercia. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

W bazylice mniejszej odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny. O godzinie 12 na stadionie OSiR rozpoczął się Piknik Militarny. Czekają na nas pokazy, stoiska historyczne oraz grochówka. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button