Trzy bloki w Pilicy przechodzą metamorfozę

Od kilku miesięcy trzy bloki przy ulicy Zamkowej w Pilicy przechodzą termomodernizację. Budynki staną się bardziej przyjazne dla środowiska. Poprawi się także ich estetyka. Wykonawca ma zakończyć prace do końca września. 

Wspólnota Mieszkaniowa „Zamek” w Pilicy prowadzi w tym roku dość dużą inwestycję. To termomodernizacja trzech bloków znajdujących się przy ulicy Zamkowej w Pilicy. Wspólnota zaciągnęła na ten cel kredyt na 15 lat. Koszt całej inwestycji to około 500 tys. złotych. 

– Kredyt spłacimy we własnym zakresie. Mieszkańcy nie będą mieć z tego powodu podnoszonego czynszu. Ogłosiliśmy przetarg na wykonawcę, do którego zgłosiło się 6 firm. Wybraliśmy nie najtańszą, a najbardziej optymalną. Najtańsza oferta zakładała, że remontowany będzie jeden blok na jeden rok. Cała inwestycja trwałaby wtedy 3 lata. Natomiast do przetargu przystąpiły 3 firmy, które zadeklarowały zakończenie w tym roku. I z tych firm wybraliśmy najtańszą ofertę. Wykonawca zobowiązał się zakończyć prace do końca września – mówi Henryk Goncerz ze Wspólnoty Mieszkaniowej „Zamek” w Pilicy.

Prace są już na bardzo zaawansowanym etapie. Termomodernizacja budynków obejmuje także termomodernizację ich fundamentów. Bloki zyskały także nową elewację, która ma stonowane barwy. Ma to podkreślać charakter i architekturę budynków. Ponadto, wymieniono stary piec na urządzenie opalane eko-groszkiem. 

– Oznacza to, że zaoszczędzimy na ogrzewaniu w sezonie jesienno-zimowym. Inwestycja szybko się zwróci. Zastanawialiśmy się nad zastosowaniem ogrzewania na gaz, bo mamy go doprowadzonego do wszystkich mieszkań. Wtedy trzeba byłoby jednak robić nowe instalacje w całym pionie. Koszty byłyby ogromne. Eko-groszek to też dobre rozwiązanie. Nie emituje aż tyle zanieczyszczeń do powietrza – dodaje Henryk Goncerz. 

W pobliżu znajdują się jeszcze dwa większe bloki mieszkaniowe. Nie wiadomo, kiedy zostaną wyremontowane. Co ciekawe, ich administratorem jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Zawiercie. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button