
KGW Irządze poleca: Rządza Smaku, czyli przepis na Malinową Chmurę

Koła Gospodyń Wiejskich zawsze posiadają wyjątkowe receptury, które często przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Zdecydowaliśmy się poprosić o ulubione przepisy KGW z terenu powiatu zawierciańskiego. W tym tygodniu mamy słodką propozycję. Panie z KGW Irządze podzieliły się z nami przepisem na „Rządzę” Smaku, czyli Malinową Chmurę.
Koło Gospodyń Wiejskich w Irządzach istnieje od 1928 roku. Obecnie koło liczy 32 członkinie, a przewodniczącą jest Katarzyna Krzentowska. KGW Irządze to grupa młodych kobiet, które chętnie angażują się w organizowanie życia kulturalnego w swojej miejscowości oraz aktywnie uczestniczą w życiu gminy poprzez uświetnianie uroczystości gminnych swoimi występami artystycznymi, m.in. na dożynki, biesiady i pikniki. Paniom pomagają również ich mężowie.
Przynależność do KGW oznacza dla nich nie tylko ciężką pracę, ale również odskocznię od codzienności i ciężkiej pracy na roli. Spotkania gospodyń stanowią dla kobiet formę aktywnego spędzania wolnego czasu. Jak same mówią, to dla nich taka ,,chwila dla siebie”. Działalność w KGW Irządze stanowi także antidotum na nudę. Członkinie przychodzą na spotkania wraz ze swoimi dziećmi, aby od młodych lat zaszczepić w nich fascynację kulturą ludową oraz przekazać im lokalne tradycje i zwyczaje.
W 2018 roku KGW Irządze obchodziło 90-lecie swojego istnienia i zorganizowało z tej okazji piknik z nagrodami. W 2018 roku zajęły także I miejsce w VI Konkursie Piosenki Patriotycznej w Hucisku. Rok później wygrały konkurs kulinarny Smaki Regionów w Zawierciu. To właśnie na nim przedstawiły „Rządzę” Smaku. Nazwa inspirowana była nazwą miejscowości Irządze.
„Rządza” smaku, czyli przepis na Malinową Chmurę:
Składniki na blaszkę 24cmx34cm:
Ciasto kruche:
- 150g mąki
- 100g masła
- 30g cukru pudru
- 3 żółtka
- kilka kropel olejku waniliowego
- pół łyżeczki proszku do pieczenia
Galaretka z malinami:
- 3 malinowe galaretki
- 1litr wrzątku
- 500g mrożonych malin
Krem śmietanowy z mascarpone:
- 500ml śmietanki 30%
- 250g serka mascarpone
- 4 duże łyżki cukru pudru (ilość do smaku)
- laska wanilii
- opcjonalnie 2 śmietanfixy, ja dałam bo śmietanka 30% może być za „lekka”
Beza:
- 3 białka
- 150g drobnego cukru
- 2 małe łyżeczki mąki ziemniaczanej (skrobia)
- szczypta soli
- 3 duże łyżki płatków migdałowych
Sposób przygotowania:
Ciasto
Mieszamy wszystkie składniki na ciasto, formujemy kulę, wkładamy do woreczka i wkładamy na godzinę do lodówki. Po tym czasie wałkujemy i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Nakłuwamy widelcem i jeszcze na pół godziny wkładamy do lodówki. W tym czasie nagrzewamy piekarnik do 180 stopni. Ciasto pieczemy na złoty kolor przez 15-20 minut, a następnie studzimy.
Galaretka
Galaretki rozrabiamy w 1 litrze wrzątku, odstawiamy do ostygnięcia. Do galaretki wrzucamy zamrożone maliny i delikatnie mieszamy. Proces tężenia to jakieś 15-25 minut. Warto mieć to na uwadze i zacząć robić galaretkę dopiero gdy ciasto będzie ostudzone. Tężejącą galaretkę równo wykładamy na zimne ciasto i wkładamy do lodówki.
Masa
Jeśli chcemy podać ciasto w ten sam dzień robimy kolejne kroki. Jeśli ciasto ma być gotowe na następny dzień, to wtedy masę kremową i bezę trzeba zrobić na około 2 godziny przed podaniem ciasta na stół. To ważna uwaga ponieważ beza przez noc trochę zmięknie i trudniej będzie ją pokroić.
Bierzemy się za masę. Dobrze schłodzoną śmietankę ubijamy, cukier wymieszany ze śmietanfixem i wanilią wsypujemy powoli do ubitej śmietany. Na koniec dodajemy serek mascarpone i króciutko mieszamy na średnich obrotach. Wykładamy masę na warstwę z galaretki, formujemy równo i wkładamy do lodówki.
Beza
Białka na bezę ubijamy na sztywno. Dodajemy powoli cukier, nadal ubijamy, dodajemy sól i na koniec mąkę ziemniaczaną. Jeszcze chwilę ubijamy. Wykładamy masę bezową na taką samą blaszkę jak ciasto. Można odrysować na papierze, jeśli nie mamy drugiej blaszki. Posypujemy płatkami z migdałów i wkładamy bezę do zimnego piekarnika ustawiając na 130 stopni termoobieg. „Suszymy” bezę przez 65-75 minut. Po tym czasie wyciągamy bezę i studzimy. Wystudzoną układamy na masie śmietanowej i możemy podawać ciasto na stół.