Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości nadal szuka wolontariuszy

Niewielka grupa wolontariuszy podjęła na rynku w Katowicach próbę przełamywania społecznego stresu. Akcja pod hasłem „W tym sęk, by pokonać lęk” miała na celu skupienie uwagi na rekrutacji  wolontariuszy do projektów Stowarzyszenia Wiosna, Mowa oczywiście o Szlachetnej Paczce i Akademii Przyszłości. Oba projekty nie zostały zatrzymane przez pandemię koronawirusa.

W tym roku Szlachetna Paczka pomoże już po raz 20. Ze względu na pandemię koronawirusa, wolontariusze uzbrojeni zostaną w maseczki i płyn dezynfekujący, aby mogli bezpiecznie odwiedzać rodziny i pracować z dziećmi. Organizatorzy mimo kryzysu, który panuje obecnie na całym świecie – a może przede wszystkim z jego powodu – mobilizują wszystkie siły i aktywizują ludzi w całej Polsce wokół idei mądrej pomocy.

Województwo śląskie w pierwszych miesiącach epidemii odnotowało najwięcej zakażeń, a izolacja wykluczyła społecznie olbrzymią grupę ludzi. Ograniczyła im przy tym dostęp nie tylko do opieki, sklepów, instytucji, ale także do zwykłej życzliwości. Wiele osób straciło pracę, a obostrzenia i sytuacja na rynku pracy zdecydowanie utrudniają jej znalezienie. Te rodziny zwyczajnie potrzebują pomocy i impulsu do dalszej walki. W podobnie trudnej sytuacji są dzieci biorące udział w projekcie Akademia Przyszłości. Zdalne nauczanie, brak kontaktu z rówieśnikami, a często też brak dostępu do odpowiedniego sprzętu cyfrowego nie pomaga im w budowaniu poczucia własnej wartości. Dlatego tak ważna jest praca z tymi małymi ludźmi, zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa i przynależności w tych trudnych czasach.

Pomoc niesiona przez Szlachetną Paczkę i Akademię Przyszłości jest w tym roku wyjątkowo potrzebna. Brak odpowiedniej liczby wolontariuszy to brak pomocy dla wszystkich potrzebujących rodzin i dzieci. W samym województwie śląskim brakuje ok. 250 wolontariuszy. Wolontariat w programach Stowarzyszenia Wiosna niesie ze sobą coś więcej niż możliwość pomagania. Jest to także wspaniała przygoda, szansa na poznanie nowych ludzi oraz możliwość pracy w pionach specjalistycznych. To wzmacnia kompetencje wolontariuszy i podnosi ich atrakcyjność na rynku pracy.

Wolontariuszem może zostać każda osoba, która ukończyła 18 lat. Nie ma górnej granicy wieku, aby pomagać innym w ramach Szlachetnej Paczki oraz Akademii Przyszłości. Zgłoszenia do wolontariatu ciągle są przyjmowane. 

Wolontariusze mogą zgłaszać się tutaj.

Fot. Mat. prasowe. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button