Piątka dla Zwierząt. Czy dotknie także rolników z powiatu?
Piątka dla Zwierząt to jeden z najbardziej kontrowersyjnych projektów ustaw ostatnich lat. Budzi ogromne obawy wśród rolników. Czy nowa ustawa może mieć wpływ także na rolników z powiatu zawierciańskiego?
Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt to tzw. Piątka dla Zwierząt. Jej inicjatorem był sam prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. W projekcie znalazł się m.in. zakaz hodowania zwierząt na futra (za wyjątkiem królików – przyp. red.), trzymania zwierząt domowych na stałe na uwięzi, używania kolczatek oraz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych, czyli na przykład w cyrkach. Ponadto, ubój rytualny ma być możliwy tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Określa także, że warunki trzymania zwierząt domowych w kojcu uzależnione będą od wysokości zwierzęcia w kłębie. Nowelizacja wprowadza także zapis, że opiekę nad bezdomnymi zwierzętami mogą realizować gminy lub organizacje społeczne zajmujące się statutowo ochroną nad zwierzętami.
Piątka dla Zwierząt spotkała się z ogromny oporem rolników. Protesty odbywały się w całym kraju. Próbowano przekonać rządzących, że wprowadzenie tych zapisów skutecznie utrudni życie osobom żyjącym z rolnictwa. Naciski przyniosły pośredni efekt. Podczas poniedziałkowej (12.10.) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki tłumaczył, że rozważane jest dopuszczenie uboju rytualnego drobiu. Firmy z branży miałyby natomiast otrzymać rekompensaty.
Czy wprowadzenie Piątki dla Zwierząt może mieć skutki dla rolników z powiatu zawierciańskiego? Paweł Sokół, wicestarosta zawierciański, tłumaczył, że w tym momencie najlepiej wstrzymać się przed ocenami.
– Nie wiemy jaki kształt ostatecznie będzie mieć ta ustawa. Niewykluczone, że będą wprowadzane w niej zmiany. Do tego czasu lepiej nie poddawajmy jej ocenom – tłumaczy Paweł Sokół.
Zdaniem radnego powiatowego Krzysztofa Wrony ustawa raczej nie powinna mocno dotknąć rolników z powiatu zawierciańskiego. Tłumaczy jednak, że gwałtowne zmiany nigdy nie są dobre i nie spotykają się z pozytywnym przyjęciem.
– Piątka dla Zwierząt rolników z powiatu zawierciańskiego może nie dotknie bezpośrednio. Na pewno będzie jednak miała pośredni wpływ na ich działalność. Niektóre zapisy mogą spowodować obniżkę opłacalności produkcji. Zapisy nowej ustawy mogą mieć wpływ m.in. na działalność producentów kukurydzy. Ona stanowi paszę dla drobiu. Jeśli mniej firm będzie decydować się na drób, to nie będzie potrzebne aż tyle paszy. A to oznacza spadek cen skupu. Wprowadzenie tej ustawy musi być przemyślane. Gwałtowne zmiany nigdy nie są dobre i mogą spotykać się ze sporym oporem – dodaje Krzysztof Wrona.
Fot. Pixabay